Szukaj

Przygotowanie do karmienia piersią już podczas ciąży

Podziel się
Komentarze1

Czy jest sens przygotowywania się w trakcie ciąży do karmienia piersią? Czy w ogóle można się tego nauczyć, przygotować się do tego „na sucho”? Czy też może zdać się na naturę i liczyć na to, że instynkt w odpowiednim momencie sam zadziała? Specjaliści mówią, że już w III trymestru ciąży można zacząć się zaznajamiać się z zaletami i wadami naturalnego karmienia, z wadami i zaletami karmienia butelką oraz z techniką karmienia piersią.



Nie należy zapominać, że każda kobieta ma prawo wybrać, czy chce w ogóle karmić piersią. Zaletą karmienia butelką jest to, że można bardziej zaangażować ojca w opiekę nad dzieckiem, gdyż karmić butelką może także on. Nie jest tajemnicą, że większość kobiet po prostu nie wie, jak karmić piersią i ma z tym duże problemy, szczególnie zaraz po porodzie. Problemy te zwykle nie są poważne i mają generalnie związek z brakiem wprawy.

Kobieta karmiąca piersią musi przestrzegać odpowiedniej diety, może się czuć się niewolnicą dziecka, które je tylko z piersi (co jest bardzo męczące), musi także być w stałej gotowości do podania dziecku piersi, niezależnie od okoliczności. Piersi po prostu czasami bardzo bolą, ponieważ ruchy ssące dziecka drażnią brodawki, co jest właśnie powodem bólu, a czasem również krwawień i nadżerek. Najpoważniejsze trudności pojawiają się właśnie sie na samym początku karmienia, gdy noworodek nie potrafi jeszcze prawidłowo ssać. Dlatego wiele kobiet już w czasie ciąży zastanawia się, jak karmić dziecko. Jak podaje WHO, kobiecy pokarm jest najbardziej odpowiedni dla prawidłowego rozwoju dziecka. Ciąża jest więc odpowiednim momentem, żeby przemyśleć sobie wszystkie „za i przeciw”, rozwiać wątpliwości i przynajmniej spróbować pokonać wszelkie lęki. Wszelka wiedza na temat karmienia naturalnego, laktacji, technik karmienia na pewno bardzo się przyda.

Gdzie należy szukać wiedzy na temat karmienia piersią?


Zajęcia na ten temat oferują wszystkie szkoły rodzenia. Już w czasie ciąży kobiety obserwują zmiany swoich piersi, które są znacznie powiększone. Czasami wypływa z nich siara, czyli pierwszy pokarm. Zdarza się to w III trymestrze ciąży. Tak więc, jeśli kobieta w III trymestrze ciąży zaobserwuje u siebie taką żółtobiałą wydzielinę, nie powinna wpadać w panikę, gdyż jest to zupełnie naturalny proces.


Czy istnieje coś takiego jak hartowanie brodawek i czy ma to sens?

Jeśli kobieta jest już doświadczoną matką i wie, że miała wcześniej trudności z karmieniem naturalnym, najlepiej po prostu zgłosić się do poradni laktacyjnej. Jak niosła kiedyś wieść gminna, hartowanie brodawek piersiowych przed porodem może pomóc uniknąć ich pękania w czasie karmienia. W tym celu stosowano specjalne kremy, „rolowanie brodawek”, czy szorowano piersi ostrym ręcznikiem lub smarowano spirytusem. Dwie ostanie metody przynosiły więcej szkody niż pożytku, gdyż tylko wysuszały skórę i uszkodzenia podczas karmienia były jeszcze większe. Natomiast nikomu nie udało się udowodnić, że kremy czy rolowanie brodawek faktycznie dają pozytwne rezultaty, chociaż też i nie szkodzą. Problemy mogą też się pojawić przy piersiach o płaskich lub wklęsłych brodawkach, a także u kobiet, które miały operację sutka. W każdym przypadku wizyta w poradni laktacyjnej jest wskazana.


Co kobieta może sama dla siebie zrobić, żeby ułatwić sobie karmienie piersią?

Jeśli przyszła matka jest już zdecydowana, że będzie karmić piersią, najlepiej, żeby jeszcze przed urodzeniem dziecka kupiła sobie odpowiednie ubranie, na dzień i na noc, przystosowane specjalnie do podania dziecku piersi, także, a może przede wszystkim, w sytuacjach awaryjnych, np. na spacerze, z dala od domu, w pociągu, na zakupach. Istnieją nawet specjalne biustonosze laktacyjne, wkładki laktacyjne, które się wkłada do stanika, mające za zadanie ochronę ubrania przed ubrudzeniem wyciekającym pokarmem, a także odpinane koszule nocne i sukienki ze specjalnym rozcięciem. Wszystkie te rzeczy są dostępne w sklepach z artykułami dla mam i niemowląt. Biustonosz laktacyjny najlepiej kupić w okresie nawału mlecznego, gdyż dopiero wtedy wiadomo, jaki powinien mieć rozmiar.

Nawał mleczny

To uczucie pękania piersi, wzbierania, rozpierania i ciężkości, któremu towarzyszy ogromny ból. Bóle można złagodzić kładąc zimne okłady na piersi. Nawał mleczny występuje mniej więcej w czwartym dniu po porodzie, ustępuje też mniej więcej po 2 dniach. W medycznej terminologii nawał mleczny to stan fizjologicznej nadprodukcji pokarmu. Wynika on z nagłego rozpoczęcia laktacji, kiedy noworodek jeszcze mało je. Z czasem jednak piersi dostosują się naturalnie do potrzeb dziecka i nawał mleczny ustępuje.

Czy laktator jest niezbędnym narzędziem dla przyszłej matki?

Czy laktator jest naprawdę konieczny i do czego tak naprawde sluży? Istnieją różne typy laktatorów, czyli odciągaczy pokarmu: ręczne, elektryczne, mechaniczne. Odciągacze ręczne są czasami bardzo wygodne w użyciu i dyskretne. To, czy laktator jest niezbędny, okaże się dopiero po porodzie. Laktator przydaje się w różnych sytuacjach: po nocy, kiedy w piersiach jest dużo mleka i są obolałe,  kiedy trzeba wyjść z dzieckiem do miasta laktator pozwala się zabezpieczyć i wziąć ze sobą odciagnięty pokarm w butelce, kiedy kobieta ma ochotę się spotkać z koleżankami na kawie, bez dziecka -  laktator pozwala odciągnąć pokarm do butelki i z dzieckiem może zostać jego ojciec, odciągacze pokarmu pozwalają uniknąć zatoru pokarmu w piersiach, kiedy dziecko nie dojada do końca. Laktator można kupić w kiosku przyszpitalnym, w aptece. Można też wypożyczyć laktator elektryczny – wypożyczalnie łatwo można znaleźć na internecie. Ceny wypożyczenia są różne, wahają się od 5 do 20 zł za dobę, w koszty należy też wliczyć konieczność kupienia elementów osobistych do laktatora, gdyż  można wypożyczyć tylko część z silniczkiem. Bardzo często wypożyczalnie laktatorów są dostępne przy szpitalnych oddziałach noworodkowych. Odciągacze pokarmu ręczne są różne i można posłużyć się w ich wyborze opiniami innych kobiet.

Komentarze do: Przygotowanie do karmienia piersią już podczas ciąży (1)

frania20
frania20 16-01-2018 21:17

Laktator

1

W czasie ciąży przygotowywałam się naprawdę do wszystkiego. Nawet do karmienia laktatorem, bo znalazłam fajne wskazówki w sieci. Ułatwiło mi to wiele w późniejszym czasie. Dzięki temu szybko z ręcznego laktatora mogłam p... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze