Szukaj

Objawy ciąży pozamacicznej

Podziel się
Komentarze0

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) polega na zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka poza jamą macicy. Zdarza się rzadko, zagraża jednak zdrowiu, a nawet życiu kobiety. Nie ma również możliwości donoszenia ciąży ani przeniesienia płodu, dlatego jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest zakończenie ciąży. Jakie więc są objawy ciąży pozamacicznej?

Objawy ciąży pozamacicznej

Objawy ciąży pozamacicznej a objawy ciąży zwykłej

Wczesne objawy ciąży pozamacicznej wydają się niczym nie różnić od objawów wczesnej ciąży "normalnej". Występuje brak miesiączki, obrzmienie piersi, test ciążowy daje wynik pozytywny, mimo że z mniejszym prawdopodobieństwem (kreska jest słabiej widoczna). Niektóre kobiety nie wyczują żadnych objawów, dla innych może się ona objawiać tylko lekkim dyskomfortem w okolicy brzucha i sporadycznym krwawieniem z pochwy. Ważne jest jednak rozpoznanie zanim dojdzie do przerwania ciąży, ponieważ w takiej sytuacji niezbędna jest natychmiastowa pomoc położnicza.

Ciąża pozamaciczna  - objawy

Mówi się o klasycznej triadzie objawów ciąży ektopowej: bólu podbrzusza, nieregularnym krwawieniu lub plamieniu z dróg rodnych i guzie przydatków, przy czym to ostatnie stwierdzić może tylko lekarz.

Niepokojące może być już krwawienie lub plamienie z pochwy, zwłaszcza poprzedzona pozytywnym wynikiem testu ciążowego (zwykle między 4 a 8 tygodniem ciąży). Może to przypominać krwawienie menstruacyjne, wydzielina jest czerwona lub brązowa, a plamienie może być zarówno skąpe jak i obfite. Najbardziej niepokojącym objawem ciąży pozamacicznej jest charakterystyczny ból podbrzusza – jednostronny (lewy lub prawy jajowód), tępy lub kłujący, nie ustępujący samoistnie. Może współwystępować z nudnościami i wymiotami.

W zaawansowanej fazie jednym z objawów ciąży pozmacicznej jest ból ramion. Oznacza to, że doszło do przerwania ciąży – krwawienie wewnętrzne podrażnia nerwy. Zaś słaby puls, zawroty głowy, bladość i wilgotność skóry i omdlenia mogę być wskaźnikiem przerwania jajowodu. W obu sytuacjach konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.

Czynniki ryzyka ciąży pozamacicznej

W grupie podwyższonego ryzyka zajścia w ciążę pozamaciczną są kobiety po operacji jamy brzusznej, mające uszkodzone jajowody w skutek na przykład przebytej infekcji oraz te, które zaszły w ciążę mimo stosowania tabletek antykoncepcyjnych lub podwiązanych jajowodów. Ryzyko wzrasta również po 35. roku życia. Choć ryzyko powtórzenia wynosi tylko 10%, także w przypadku wystąpienia ciąży ektopowej w przeszłości należy poinformować o tym lekarza prowadzącego.

Komentarze do: Objawy ciąży pozamacicznej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz