Szukaj

Przyrost wagi w ciąży

Podziel się
Komentarze1

Przyrost wagi w ciąży wiąże się z obawami każdej kobiety. Niektóre mamy spodziewając się dziecka, tyją jedynie 5kg, podczas gdy a inne nawet do....30 kg. Różnice między poszczególnymi kobietami w ciąży mogą być kolosalne! Od czego to zależy?

Przyrost wagi w ciąży

Podczas ciąży kobieta w sposób naturalny nabiera dodatkowych kilogramów. Jednak powinno się dbać, aby przyrost wagi w ciąży nie był ani zbyt mały, ani zbyt duży, bo potem zbędne kilogramy będzie nam bardzo ciężko zrzucić, a nasza nadwaga może odbić się na kondycji zdrowotnej dziecka. Badania wykazują, że dzieci, których matki w czasie ciąży miały dużą nadwagę, są obciążone ryzykiem przedwczesnej śmierci.

Ile powinnam przybrać na wadze w ciąży?

Prawidłowa masa ciała ma ścisły związek z rozwojem płodu. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie przyrostu wagi w ciąży. W celu ustalenia najlepszej dla Ciebie wagi można skorzystać z internetowego kalkulatora wagi, który dostępny jest teraz na wielu stronach internetowych poświęconych zdrowemu odżywianiu i dietetyce. Kalkulator ten pomoże ustalić czy masa ciała odbiega znacząco od prognozy, czy wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jednak najlepszym wyjściem jest konsultacja z dietetykiem lub lekarzem prowadzącym.

Zbyt duże, ale również zbyt małe przybieranie na wadze w czasie ciąży może skutkować otyłością lub nadwagą u dziecka, co udowodniły ostatnie badania. Żywienie kobiet w ciąży ma kluczowe znaczenie w przybieraniu na wadze i zapobieganiu chorób i wad dziecka związnych z nieprawidłową masą ciała u matki.

Odchudzanie w ciąży

W dzisiejszych czasach bardzo wiele uwagi poświęca się prawidłowemu przyrostowi wagi w ciąży. Kobieta nie powinna przytyć więcej niż 20-25% swojej wagi wyjściowej. Wątpliwości pojawiają się wtedy, gdy kilogramów jest znacznie więcej.... Czy należy odchudzać się w czasie trwania ciąży? Czy to bezpieczne? Zdania są podzielone.

Płód, aby mógł się prawidłowo rozwijać, potrzebuje niezbędnych składników odżywczych, które może otrzymać jedynie z organizmu matki. Tak więc diety, które wymagają od nas głodówek, odstawienia nabiału i dużego wysiłku fizycznego są niedopuszczalne w czasie ciąży. Nie wolno ryzykować jeszcze nienarodzonym życiem. Co robić w takiej sytuacji?

Na pewno skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który oceni, czy przyrost wagi w ciąży rzeczywiście jest zbyt duży i czy to może zagrażać dziecku. W następnej kolejności należy przejść na dietę, która będzie opierała się wyłącznie na produktach pełnowartościowych, owocach, warzywach gotowanych na parze, sałatkach z sezonowych owoców, kiełkach i razowym chlebie. Należy pić dużo wody i często odpoczywać, nie zapominając przy tym o odpowiednich dla ciężarnych ćwiczeniach. Każda z nas wie co jest dla niej najlepsze, a w połączeniu z konsultacją z lekarzem, uda nam się osiągnąć zamierzony efekt.

Zobacz także:

Pregoreksja - anoreksja w ciąży

Przyrost wagi w ciąży zależny od BMI

To, czy przyrost wagi w ciąży będzie duży czy mały, zależy w dużej mierze od masy ciała i wzrostu sprzed ciąży. Pomocne przy ustaleniu tego co Cię czeka, może być obliczenie Twojego indeksu masy ciała (BMI), dzięki któremu możesz uwzględnić te parametry. Najważniejsze to zachować umiar i rozwagę w podejmowaniu decyzji. Trzeba pamiętać, że odpowiadamy już nie tylko za siebie, ale i za tą malutką istotę w nas, nie wolno tego zbagatelizować.

Niedowaga niesie ze sobą ryzyko przedwczesnego porodu, ale też dziecko może mieć zaniżoną masę ciała i przez to trudniejszy start. Nadwaga z kolei, podnosi ryzyko nadciśnienia, cukrzycy ciążowej, a nawet zatrucia ciążowego. To także utrudnienia w czasie porodu. Zbilansowana dieta w ciąży wprowadzona już od pierwszych tygodni zapobiegnie niepotrzebnemu ryzyku i uchroni Ciebie i Twoje dziecko przed utratą zdrowia.

Zobacz także:

Przyrost masy ciała w ciąży

Komentarze do: Przyrost wagi w ciąży (1)

Nelli_Furtado
Nelli_Furtado 12-08-2020 12:22

waga

1

ja w ciąży tak bardzo nie przytyłam, ale po już tak, dlatego odstawiłam pigułki, przeszłam na diafragmę dopochwową i waga spadła... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze