Szukaj

Niepełnosprawność ruchowa może przyczynić się do powikłań w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania wskazują, że u kobiet niepełnosprawnych ruchowo często występują powikłania w trakcie ciąży, związane z ich zaburzeniami funkcjonowania.

Badaniem objęto osiem kobiet z urazami rdzenia kręgowego, cztery z porażeniem mózgowym i dziesięć z innymi zaburzeniami.

Komplikacje w czasie ciąży obejmują upadki, problemy dróg moczowych i pęcherza, duszności, problemy związane z wózkiem inwalidzkim (dopasowanie się, stabilność), większa spastyczność, problemy związane z zarządzaniem jelit i problemy integralności skóry.

- Jest dostępnych stosunkowo niewiele informacji na temat doświadczeń kobiet niepełnosprawnych w czasie ciąży, co niezwykle utrudnia planowanie zapłodnienia i pomoc kobietom niepełnosprawnym poprzez informowanie o tym, czego mogą oczekiwać w trakcie ciąży - mówi dr. Lisa Iezzoni, główny autor artykułu Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica.

- Nasze wyniki oparte na 22 ankietowanych niepełnosprawnych, które opisały swoje doświadczenia ciążowe, umożliwiły wstępny wgląd na to zagadnienie. Dzięki temu zarówno kobiety, jak i ich lekarze położni mogą zostać poinformowani o możliwych komplikacjach z wyprzedzeniem - dodaje.

Aleksandra Duda

Komentarze do: Niepełnosprawność ruchowa może przyczynić się do powikłań w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz