Szukaj

Naczynia przodujące w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Naczynia przodujące inaczej błoniasty przyczep pępowiny powstaje kiedy naczynia tego narządu rozgałęziają się tuż przed łożyskiem. Łączą się one z błonami płodowymi oraz wnikają do łożyska. Jest to bardzo niebezpieczne dla ciężarnej, gdyż podczas porodu może dojść do ich pęknięcia.


W czasie ciąży bardzo ważne jest, aby taki stan został wykryty dość wcześnie. Najlepiej jeszcze przed samym porodem, gdyż rozwarcie szyjki macicy oraz skurcze mogą doprowadzić do pęknięcia tych naczyń oraz krwotoku. Taka sytuacja bardzo często kończy się dla kobiety tragicznie, ponieważ płód może obumrzeć.

Na szczęście nie są to bardzo częste przypadki. Większe prawdopodobieństwo powstania takiego schorzenia istnieje u matek, które mają łożysko przodujące lub wcześniej przeszły operacje na macicy. Zagrożenie zwiększa się, również u kobiet, które są w ciąży wielopłodowej.

Problem z naczyniami przodującymi jest taki, że nie dają wcześniejszych wyraźnych objawów, przez co są trudne do wykrycia. Czasami u matek z tego typu schorzeniem występują krwawienia w trzecim trymestrze ciąży. Ważne jest, aby nie bagatelizować takich objawów i zaraz zgłaszać wszelkie nieprawidłowości lekarzowi prowadzącemu.


Wykrycie błoniastego przyczepu pępowiny zazwyczaj dokonuje się podczas badania USG lub badań ultrasonograficznych Dopplera. Kiedy zostanie ono rozpoznane poród odbywa się za pomocą cięcia cesarskiego. Jest to poród bezpieczniejsze dla kobiety, dzięki czemu dziecko ma szanse urodzić się zdrowe, bez uszczerbku na jego rozwoju. Jak pokazują badania dzieci, kobiet z naczyniami przodującymi po cięciu cesarskim nie wykazują żadnych dolegliwości, zaś poród przebiega pomyślnie.

Cięcie cesarskie zwykle odbywa się dość wcześnie, bo przed 37 tygodniem ciąży. Lekarz po rozpoznaniu naczyń przodujących ustala datę porodu, aby nie doszło do naturalnego rozpoczęcia czynności porodowych. Jest to bardzo istotne, gdyż samoistne wystąpienie oznak rozwiązania mogłoby przyczynić się do pogorszenia stanu płodu oraz pojawienia się krwotoku.

Na dzień dzisiejszy trwają badania, które mają na celu leczenie tego stanu jeszcze w czasie trwania ciąży, by zminimalizować ryzyko wystąpienia krwotoku. Lekarze zastanawiają się czy jest możliwość podjęcia laserowego zamykania naczyń krwionośnych, które ułożone są nieprawidłowo. Jak na razie nie przeprowadzano tego typu zabiegów, jednak badania są na dobrej drodze.

Komentarze do: Naczynia przodujące w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz