Szukaj

Kraków: namówią ciężarne na leczenie

Podziel się
Komentarze0

W Krakowie rusza kampania edukacyjna dla przyszłych mam. W jej ramach odbędą się m.in. bezpłatne konsultacje i spotkania edukacyjne. Akcja ma uświadomić kobietom, jaki wpływ ma higiena i zdrowie jamy ustnej na przebieg ciąży.


Kobiety w ciąży jak ognia unikają dentysty! Powód? Przekonanie, że w ciąży nie wolno leczyć zębów. Tymczasem jest to okres, w którym kobieta powinna szczególnie zwracać uwagę na zdrowie jamy ustnej. Niewłaściwa higiena, zakażenia i próchnica mogą negatywnie wpłynąć zarówno na przebieg ciąży, jak i zdrowie dziecka. W USA w okresie ciąży pod opieką dentysty znajduje się ponad 50 proc. ciężarnych kobiet – podaje American Dental Association.

W Polsce kobieta w ciąży u dentysty to wciąż rzadki widok. Zdaniem stomatologów przyczyną jest niewiedza kobiet oraz bezpodstawny lęk, że zabieg może zagrozić dziecku. Faktem natomiast jest, że nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż 7-krotnie! Z tymi stereotypami i obawami młodych mam ma walczyć kampania „Mamo, uśmiechnij się!”, która rusza w Krakowie. Dzięki niej kobiety w ciąży będą mogły wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach stomatologicznych, przeglądach i warsztatach poświęconych zdrowiu jamy ustnej mamy i noworodka. Pierwsze odbędą się już 26 maja.

Co można, czego nie można?

Dieta, odpowiednie ćwiczenia, masaże, regularne wizyty u ginekologa. Lista zadań do wykonania w ciąży jest długa. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, że brakuje na niej jeszcze jednej istotnej pozycji – wizyt u dentysty. Przez lata kobiety w ciąży unikały leczenia. Wokół zabiegów narosły mity, że szkodzi dziecku i lepiej poczekać na rozwiązanie. Tymczasem to właśnie ciąża może wywołać np. zapalenie dziąseł, które często pojawia się w drugim miesiącu. Wtedy konieczna staje się wizyta u dentysty.


- Jeśli planujemy dziecko powinniśmy najpierw wyleczyć zęby. Jeśli pojawią się problemy z zębami, możemy spokojnie pójść z nimi do dentysty. W drugim trymestrze można bez obaw wykonywać nawet tak skomplikowane zabiegi jak usunięcie zęba. W żadnym wypadku nie musimy rezygnować z leczenia ortodontycznego.  Można leczyć próchnicę, nawet trzeba, pod warunkiem, że nie dentysta użyje innych plomb niż amalgamatowe. Koniecznie dentystę odwiedzamy, jak pojawiają się krwawienia z dziąseł. Ten problem dotyka 10 proc. kobiet, jednak nieleczony może spowodować infekcję i wpłynąć na cały przebieg ciąży. Niestety większość kobiet w obawie o zdrowie dziecka woli przeczekać 9 miesięcy z bolącym zębem i wyrwać go dopiero po narodzinach dziecka – wylicza Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie, która organizuje akcję „Mamo, uśmiechnij się!”.


Spotkania z ekspertami


Zdaniem dentysty konieczna staje się tutaj edukacja kobiet. – Wiedząc, jakie zabiegi są dopuszczalne, jakie rozwiązanie proponują dentyści ciężarnym, jaką dietę stosować, jak poprowadzić higienę jamy ustnej w okresie ciąży jesteśmy w stanie nie tylko zadbać o własne zdrowie, ale także zdrowie dziecka. Musi to jednak młodym mamom ktoś pokazać – mówi dr Wilisowski.

Taki jest właśnie cel akcji „Mamo, uśmiechnij się”. W jej ramach kobiety w ciąży i przyszłe mamy zgłaszając się do Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie mogą skorzystać nie tylko z bezpłatnych konsultacji, porad stomatologów i pedodontów, ale także wziąć udział w cyklicznych spotkaniach edukacyjnych w towarzystwie innych przyszłych mam. – Na początek chcemy zorganizować trzy spotkania, każde poświęcone jednemu zagadnieniu. Chcemy rozmawiać z kobietami o zdrowiu ich jamy ustnej w okresie ciąży, o wpływie higieny na zdrowie dziecka, diagnostyce i zabiegach, ale także o tym, jak dbać o ząbki i dziąsła niemowlaków, jak walczyć z coraz powszechniejszą próchnica butelkową – tłumaczy dr Wilisowski.

Pierwsze spotkanie w ramach akcji poświęcone zdrowiu jamy ustnej w okresie ciąży, połączone z bezpłatnymi przeglądami odbędzie się 26 maja (sobota) o godz. 10 w Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie. Przyszłe mamy zainteresowane udziałem w spotkaniach mogą zgłaszać swój udział dzwoniąc do gabinetu. Udział jest bezpłatny. Więcej informacji na www.luxdentica.pl

Komentarze do: Kraków: namówią ciężarne na leczenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz