Szukaj

Jak dobrze zaplanować ciążę?

Podziel się
Komentarze0

Zaplanowanie ciąży jest bardzo istotne, ponieważ może zwiększyć szansę na poczęcie dziecka, jak również ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób u dziecka. O ciąży warto jest pomyśleć nawet rok wcześniej. Powiększenie rodziny wymaga przecież odpowiednich przygotowań!

Jak dobrze zaplanować ciążę?


Dlaczego warto zaplanować ciążę?

Zaplanowana ciąża jest poniekąd gwarancją na to, że dziecko będzie miało zapewnione szczęśliwe wychowanie. Nagła ciąża, wiąże się bowiem z nieprzygotowaniem nie tylko fizycznym, ale często również psychicznym do roli rodzica.

Odpowiednio wczesne planowanie zapewni też ograniczenie zachorowalności tobie jako przyszłej mamie oraz twojemu dziecku, jeszcze w okresie płodowym. Wpłynie także na wzmocnienie więzi rodzinnych nie tylko pomiędzy tobą i twoim partnerem, ale także między wami i waszym przyszłym maleństwem.

Co warto zrobić przed poczęciem dziecka?

Tak jak zostało wspomniane powyżej do ciąży warto rozpocząć przygotowania już rok wcześniej. Najważniejszym jest, by przygotować swój organizm do ogromnego wysiłku jakim jest noszenie dziecka i poród. Aby sobie to zapewnić prawdopodobnie będziesz musiała wprowadzić zmiany w swojej diecie, aktywności fizycznej, sposobie pracy oraz spędzania wolnego czasu. Twój organizm musi być zdrowy w stu procentach!

1. Zadbaj o swoje zdrowie.

Przed rozpoczęciem starania się o dziecko warto wyleczyć się ze wszystkich chorób. Absolutnie musisz wyleczyć się z ewentualnych infekcji, uzupełnić niedobory składników odżywczych, a nawet zadbać o całkowite zdrowie zębów. Jeżeli chorujesz na jakieś choroby przewlekłe zadbaj o ich ustabilizowanie i pozostań w tym czasie pod stałą opieką lekarską.


Dobrze jest też przeprowadzić serię badań laboratoryjnych takich jak:
  • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh (w przypadku ujemnego czynnika, badanie to musi wykonać także twój partner, w celu wykluczenia lub odpowiedniego zabezpieczenia się przed możliwością powstania konfliktu serologicznego)
  • morfologia,
  • ogólne badanie moczu,
  • badanie hormonów tarczycy.

Warto też sprawdzić czy nie chorujesz na choroby zakaźne np. wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, różyczkę, toksoplazmozę, cytomegalię i AIDS, ponieważ objawy tych chorób nie zawsze są widoczne we wczesnych etapach zachorowań.

2. Zmień dietę.


Teraz powinnaś dostosować swoją dietę do ogólnych zaleceń żywieniowych. Unikaj także spożywania posiłków obfitych w tłuszcze i cukry rafinowane. Staraj się jeść możliwie dużo warzyw i owoców. Najlepiej jeśli wszystkie dania będziesz przygotowywać samodzielnie, zyskasz wtedy pewność, że nie są przetworzone. Powinnaś też zrezygnować z wszelkich używek – takich jak kawa, alkohol czy papierosy, minimum 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko. W tym czasie warto też przyjmować 4mg kwasu foliowego na dobę, ograniczy to ryzyko wystąpienia ciężkich wad rozwojowych płodu.

3. Zacznij ćwiczyć.


Kondycja fizyczna też jest bardzo ważna. Ćwiczenia nie tylko wzmacniają mięśnie, ale także wspomagają krążenie, co może się okazać bardzo istotne. Nie powinnaś też zaprzestawać uprawiania sportów po zajściu w ciążę. Korzystaj wtedy z dostępnych w Internecie zestawów ćwiczeń opracowanych specjalnie dla kobiet w ciąży.

4. Pamiętaj o sferze emocjonalnej.

Twoja kondycja psychiczna jest równie ważna jak fizyczna. Pamiętaj, że poziom stresu wpływa na to, czy uda ci się zajść w ciążę. Później wszystkie emocje, które przeżywasz, odczuwa także dziecko. Twój spokój i zadowolenie także będą mieć istotny wpływ na rozwój twojego maleństwa.

Jeżeli bierzesz pod uwagę powiększenie rodziny powinnaś zastosować się do powyższych rad. Wskazówki te zmniejszą bowiem ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu oraz zapewnią ci zdrowie przed, w trakcie i po porodzie. Warto pamiętać, że przygotowanie do narodzin dziecka to nie tylko kupno łóżeczka i ćwiczenia przedporodowe, ale szereg innych bardziej istotnych działań.

Komentarze do: Jak dobrze zaplanować ciążę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz