Szukaj

Karmienie piersią po cięciu cesarskim

Podziel się
Komentarze0

Karmienie piersią jest jedną z najbardziej naturalnych rzeczy jakie może doświadczyć świeżo upieczona mama. Czasami jednak kobietą zajmuje dużo czasu, zanim nauczą się, jak odpowiednio przykładać swojego malucha do piersi.

Często, także czynniki fizyczne mogą utrudniać i stać się przyczyną początkowych niepowodzeń w czasie karmienia piersią. Jak zatem wygląda proces karmienia po cięciu cesarskim?

Przede wszystkim należy podkreślić, że karmienie piersią po cięciu cesarskim jest możliwe. Wszystkie mity na temat, tego że się nie powiedzie trzeba obalić. Oczywiście po porodzie zabiegowym przyszłe mamy mogą mieć trudności z karmienie. Może to wynikać z kilku powodów:
  • osłabienie kobiety po cięciu cesarskim,
  • późniejszy napływ pokarmu do piersi,
  • zły stan dziecka po urodzeniu,
  • osłabienie odruchu ssania malca po wspomaganym farmakologicznie porodzie,
Czy urodziłaś przez cięcie cesarskie czy przez naturalny poród podlegasz tym samym zmianom hormonalnym. Organizm każdej kobiety już w czasie ciąży przygotowuje się do procesu karmienia. Po usunięciu łożyska w trzeciej fazie porodu do mózgu matki zostaje wysłana informacja, o tym aby zacząć produkować prolaktynę, która jest odpowiedzialna za rozpoczęcie laktacji. Potem ssanie dziecka, będzie wspomagało ten proces.


Czas, w którym zaczniesz swojego malucha po porodzie przykładać do piersi będzie zależał od twojego samopoczucia. Często kobiety po cięciu cesarskim długo dochodzą do siebie. Wszystko poprzez znieczulenie zastosowane w czasie zabiegu. Odłożenie w czasie karmienia może spowodować, również zły stan dziecka. W czasie kiedy niemożliwe jest przystawienie dziecka do piersi, będziesz musiała odciągać pokarm. Jednak najczęściej pierwsze karmienie odbywa się zaraz po zakończeniu operacji na oddziale poporodowym.


Karmienie piersią po cesarskim cięciu może się okazać bardzo bolesne dla świeżo upieczonej mamy. Dolegliwości będą spowodowane uciskiem na ranę pooperacyjną, dlatego warto przyjąć wygodną pozycję podczas karmienia, aby jak najmniej nadwyrężać mięśnie. Bóle w podbrzuszu oraz bolesność samej rany, jest normalnym procesem, który z czasem będzie się poprawiał.

Początkowo karmienie po takim porodzie będzie na leżącą z powodu podanego znieczulenia. Potem jednak kobieta może w domu znaleźć odpowiednią pozycję, która dla niej będzie najwygodniejsza. Można zastosować kilka poniższych wskazówek, które na pewno się przydadzą w początkowej drodze odżywiania dziecka piersią:
  • połóż poduszkę na podbrzuszu, na której możesz ułożyć dziecko,
  • leżenie na boku pozwoli ci uniknąć naciskania na ranę,
  • podeprzyj się w czasie karmienia poduszką,
Jeżeli nie wiesz, jak się odpowiednio przygotować do karmienia zapytaj o to swoją położną. Udzieli ci ona wszelkich sugestii jakie możesz zastosować w czasie karmienia piersią. Takie cenne informację specjalisty od laktacji pomogą ci w przetrwaniu początkowo trudnego okresu po cesarce i cieszeniu się tym cudownym momentem przyłożenia dziecka do piersi.

Komentarze do: Karmienie piersią po cięciu cesarskim

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz