Szukaj

Dbanie o zęby w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Ciąża to doskonały powód do tego by uśmiech nie schodził z Twoich ust. Ale czy Twoje zęby są na tyle zadbane aby można było bez skrępowania pokazywać je innym? Obecnie kosmetyka dentystyczna rozwinęła się na tyle, że nawet jeżeli Twój uśmiech nie prezentuje się idealnie można temu zaradzić.Ponadto w czasie ciąży powinnaś bardziej niż do tej pory dbać o stan swojego uzębienia. Wynika to z faktu, że choroby zębów mogą niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia Twojego dziecka. Dlatego nie zapominaj o dokładnym szczotkowaniu zębów.

Kiedy kupujesz pastę do zębów sprawdź jaką posiada zawartość fluoru. Jej prawidłowa ilość to od 1000 do 1500 ppm. Pozwala ona uchronić zęby przed próchnicą. Dodatkowo zaopatrz się w nić dentystyczną, która pomoże Ci wyczyścić przestrzeń między zębami z resztek jedzenia które tam zostały. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej to pozwoli Ci jeszcze lepiej utrzymać właściwą higienę jamy ustnej.

Nie zapominaj, że szczoteczkę do zębów powinnaś wymieniać co trzy miesiące.


Środki wybielające:


Nie udowodniono, że środki wybielające mają szkodliwy wpływ na ciąże ale lepiej nie ryzykować z ich stosowaniem. Dlatego lepiej poczekać z podjęciem decyzji o wybielaniu zębów do czasu, aż dziecko pojawi się na świecie. Nie zapominaj o regularnym szczotkowaniu zębów przynajmniej 2 razy dziennie przez około 2 minuty.

Lakowanie:

Jest to zabieg z którym podobnie, jak z wybielaniem lepiej poczekać. Co prawda nie udowodniono jego złego wpływu na dziecko w okresie prenatalnym, lecz lepiej nie ryzykować. Poza tym w czasie ciąży Twoje dziąsła są bardziej wrażliwe, a co za tym idzie wszystkie zabiegi związane z zębami są bardziej bolesne.

Jeżeli w trakcie mycia zębów lub spożywania posiłku zauważysz, że Twoje dziąsła mocno krwawią koniecznie udaj się do dentysty. Krwawienie może być przyczyną zapalenia dziąseł, a jest to bardzo nie przyjemna choroba. Dentysta poleci Ci preparaty łagodzące ból, zaleci właściwą pastę, a także poinstruuje jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Nie zapominaj także o myciu języka. Na jego powierzchni gromadzą się bakterie beztlenowe, które powodują przykry zapach z ust. Myj język od tyłu do przodu szczoteczką,a następnie wypłukuj dokładnie usta.

Odpowiednia dieta dla Twoich zębów powinna zawierać jak najmniej cukru. On bowiem powoduje, że ze szkliwa są wypłukiwane substancje mineralne, a to w konsekwencji powoduje szybszy rozwój próchnicy.

Komentarze do: Dbanie o zęby w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz