Szukaj

Ból głowy w ciąży

Ból głowy to problem, z którym boryka się wiele kobiet w ciąży. W niektórych przypadkach takie dolegliwości pojawiają się nawet częściej niż normalnie. W pierwszym trymestrze bóle głowy mogą mieć podłoże hormonalne. Natomiast w zaawansowanej ciąży ból głowy może zwiastować poważne kłopoty związane z nadciśnieniem.

Ból głowy w ciąży

Wiele osób w przypadku bólu głowy sięga po tabletkę i błyskawicznie pozbywa się kłopotu. Jednak w ciąży, kiedy wartością nadrzędną jest zdrowie dziecka, z bólem głowy trzeba radzić sobie inaczej niż za pomocą środków farmakologicznych. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie metody pomogą przeszłym mamom uporać się z dolegliwościami bólowymi, które często pojawiają się podczas ciąży.

Przyczyny bólu głowy w ciąży

Częstą przyczyną bólu głowy w początkowej fazie ciąży są zmiany hormonalne. W pierwszym trymestrze następuje zwiększona produkcja estrogenu i progesteronu, co może skutkować zatrzymywaniem wody w tkankach. W mózgu powstają wtedy drobne obrzęki, które uciskają receptory nerwowe i w ten właśnie sposób pojawia się ból.

Szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży ból głowy może być także związany z ogólnym pogorszeniem samopoczucia. Senność, zmęczenie, nudności i wymioty to jedne z najczęstszych objawów ciąży, ale też typowe przypadłości, którym towarzyszy ból głowy. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość, ponieważ często uporczywy ból głowy ustępuje wraz z porannymi mdłościami.

Ból głowy w ciąży może być także związany z wysokim ciśnieniem krwi. Trzeba być szczególnie ostrożnym, jeśli taka dolegliwość przydarzy się w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, ponieważ nadciśnienie w tym okresie może nawet oznaczać ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Dlatego też, jeśli w ciąży pojawią się bóle głowy, którym w dodatku towarzyszą zaburzenia widzenia, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Tabletki przeciwbólowe - czy można brać je w ciąży?

Wiele osób twierdzi, że podczas ciąży zabronione jest używanie jakichkolwiek środków farmakologicznych. Mając na celu dobro dziecka, wiele przyszłych mam rezygnuje ze stosowania tabletek i dzielnie przeczekuje ból lub próbuje go zwalczyć domowymi sposobami. Korzystanie z naturalnych metod na pozbycie się dolegliwości bólowych podczas ciąży jest jak najbardziej wskazane i rzeczywiście często przynosi oczekiwane rezultaty. Jednak w przypadku kiedy ból jest bardzo dokuczliwy i mimo zastosowania alternatywnych środków zaradczych oraz upływu czasu nie ustaje, można zażyć tabletkę zawierającą paracetamol. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie leku powinno być ostatecznością. Warto także skonsultować się wcześniej z lekarzem.

Sposoby na ból głowy w ciąży

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z bólem głowy w ciąży jest odpoczynek. Cisza i spokój mają zbawienny wpływ na ludzki organizm, dlatego spodziewając się dziecka, należy z niej korzystać jak najczęściej. W przypadku występowania dolegliwości bólowych należy pozbyć się wszelkich źródeł hałasu, przewietrzyć pomieszczenie i położyć się przynajmniej na kilka chwil. Można także skorzystać z uroków natury - wyjść na spacer i dotlenić się.

Dobrym sposobem na ból głowy w ciąży jest również masaż twarzy, karku i skroni. Płynne i koliste ruchy zniwelują napięcie mięśni i pomogą się rozluźnić. Do masażu można użyć kilku kropli olejku lawendowego, ale trzeba pamiętać, aby nie przesadzać z jego ilością.

Na ból głowy w ciąży pomogą również kąpiele i okłady. Czasem, aby złagodzić dolegliwości migrenowe wystarczy zwilżyć zimną wodą ręcznik i położyć go na kilka minut na czole lub karku. Można także zrelaksować się poprzez zażycie ciepłej (nie gorącej!) kąpieli.

Ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety, która zapobiegnie powstawianiu dolegliwości bólowych w ciąży. Jedzenie pokarmów bogatych w magnez pomoże zwalczyć tzw. ból napięciowy. Ponadto trzeba pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków, ponieważ przyczyną bólu głowy niekiedy bywa również głód. Nie należy zapominać także o picu dużych ilości wody - często ból głowy jest wynikiem odwodnienia organizmu. Warto jednak unikać spożywania wody o wysokiej zawartości minerałów, gdyż może niepotrzebnie obciążać nerki, które w ciąży i tak muszą filtrować znacznie więcej krwi.

Autor: Alicja Gajdowska

Komentarze do: Ból głowy w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz