Szukaj

Nowa szczepionka na raka, czy ocali miliony ludzkich żyć?

Podziel się
Komentarze0

Szczepionka na raka nie jest już marzeniem a wyniki naukowców dają nadzieję na nową terapię przeciwko złośliwym komórkom. Emma Whitehead od 5 roku życia cierpiała na białaczkę. Aż ciężko uwierzyć, że ta 7- letnia dziewczynka może grać teraz w piłkę nożną. Od wczesnego dzieciństwa była śmiertelnie chora.

Nowa szczepionka na raka, czy ocali miliony ludzkich żyć?

W pewnym momencie jej rodzice stanęli przed ważną decyzją: umieścić córkę w klinice dla śmiertelnie chorych czy może poddać ją próbnemu leczeniu?

Rodzice zdecydowali się na ostatnią szansę. Lekarze podali Emmie komórki wywołujące gorączkę i ostre zapalenie ale zwalczające komórki raka. Terapie przeszła wszelkie oczekiwania. W organizmie Emmy już nigdy więcej nie wykryto komórek rakowych.

U pacjentów, którzy zdecydują się na terapię, zauważa się całkowity zanik komórek rakowych już po 4 tygodniach, mówi lekarz z Pensylwanii, który miał do czynienia z 12 chorymi na raka. Wśród tych osób tylko dla 9 terapia była całkowicie skuteczna.

Niepowodzenia jednak uskrzydlają naukowców w celu przeprowadzenia dalszych badań. 1000 nowych leków, wśród nich antyciała i leki hamujące wzrost są stale testowane na całym świecie.

W ciągu dwóch dni mikrobiolodzy odkrywają genom raka i coraz lepiej rozumieją, brak jakiego genu prowadzi do zaatakowania komórek. Lekarze starają się by podarować ludziom kolejnych kilka lat życia lub by uśmierzyć rozwój choroby.

Terapia immunologiczna powinna prowadzić do przełamania rozwoju komórek rakowych. Dlatego naukowcy próbują nastawić wewnętrzną ochronę organizmu na rozpoznanie nowotworu i zaatakowanie jego komórek. W 2010 roku w USA odkryto szczepionkę na raka prostaty dla pacjentów bez szans. Preparat ten nie ma zapobiegać rakowi, tylko go zwalczać.  Limfocyty typu T, które odpowiadają za niszczenie systemu immunologicznego są w stanie wyśledzić komórki rakowe i je zwalczyć.

W najbliższych miesiącach do Niemiec, do Kliniki Uniwersyteckiej w Dreźnie trafią szczepionki. Naukowcy nie wierzą w całkowite leczenie, lecz w przedłużenie życia o chociaż kilka miesięcy. Technika genetyczna rozwija się do tego stopnia, że przeciwko komórkom raka przeciwstawia się komórki wirusa HIV. Także w przypadku Emmy została przeprowadzona taka terapia. Wiele z proponowanych terapii graniczy z przepisami prawa. Od 2011 roku preferuje się leczenie przeciwko czerniakowi, gdzie używa się antyciał o imieniu Implimumab, które męczą komórki rakowe a następnie zostają zwalczane przez komórki ochronne organizmu.  Wyniki są rzeczywiście zaskakujące.

Okazuje się, że rozmaite terapie nie są dobrą bronią przeciwko rakowi. Wszczepiane komórki mogą także atakować zdrowe komórki organizmu, np. w szyi, oczach czy w jelicie. Emma także prawie przypłaciła terapię życiem, dopóki lekarze nie odkryli właściwego leczenia.

Naukowcy nie potrafią wyjaśnić dlaczego terapia jest skuteczna dla jednych pacjentów a dlaczego nie działa na drugich. W tym może pomóc medycyna innowacyjna, gdzie bada się przypadek każdego pacjenta. Tak jak np. w przypadku 71- letniego Artura Jungbluta, u którego w roku 2011 stwierdzono raka płuc. W tym przypadku operacja okazała się bezskuteczna. Pacjent znalazł w internecie informację o nowej metodzie leczenia i zgłosił się do kliniki w Ulm. Tamtejsi lekarze uznali, że skoro nigdy nie palił papierosów, jego choroba wynika ze zmiany w genach.  Po kilku tygodniach terapii dało się zauważyć efekty. Czasami pacjent odczuwa zaburzenia wzroku, cierpi na biegunkę czy ma odchylenia jednak skutki uboczne są niewielkie.

Czasami lekarze nie mogą leczyć, tylko podarować pacjentowi więcej czasu. Te miesiące i lata są bardzo ważne dla każdego pacjenta. 70- letni Klaus Schunke wie o tym najlepiej, ponieważ miał raka z przerzutami. A najnowsze badania pokazują, że wcześniej tacy pacjenci mogli przeżyć tylko kilka miesięcy. Żeglarz Schunke wie, że nie ma dla niego lekarstwa, dlatego postanowił wypłynąć na Morze Bałtyckie.


20 różnych leków na raka jest przepisywanych pacjentom, jeśli testy wykażą, że lek będzie odpowiedni na nowotwór. Jednak leki są coraz droższe. Lekarze obawiają się, że przez ceny najbardziej chorzy nie będą mogli skorzystać z leczenia.  Leki nie są jedyną bronią przeciwko rakowi.  Naukowcy wierzą w to, że kombinacje leków wraz z leczeniem będą skuteczną terapią przeciwko rakowi. W to wierzy Daniela Loder, u której wykryto w piersi 2,5 cm guz, który okazał się złośliwy.  Przyjmuje ona co tydzień antyciała, leki hamujące wzrost i odpowiednią chemioterapię.

Po kilku tygodniach pani pracująca w biurze nie odczuwała już swojego nowotworu. To czy guz jest do wykrycia, można sprawdzić za pomocą prześwietlenia. Terapie antyciałami zapewne nie znajdą zastosowania. Planuje się by chore na raka piersi dawały sobie same zastrzyki w domu.

Naukowcy badają sposoby na pozbycie się  macierzystych komórek rakowych.  Chemioterapia nie będzie już dłużej atakować np., włosów jak do tej pory tylko wnętrze organizmu. Obecnie na rynku jest 6 leków, które blokują rozprzestrzenianie się komórek rakowych.  Nie udaje się całkowicie usunąć komórek rakowych, jednak pacjenci mogą żyć do 2 lat dłużej.

Schunke opowiada, że po operacji lekarze nie dawali mu żadnych szans, ze względu na złośliwy charakter raka. Jednak pacjent myślał, że terapia powinna wydłużyć mu życie. Teraz poświęca on czas swojemu hobby, nauczył się żyć ze skutkami ubocznymi terapii. Lekarze dostosowują rodzaj terapii do rodzaju nowotworu.

Antyhormony - hormony takie jak estrogen czy testosteron wywołują raka piersi czy prostaty, dlatego antyhormony hamują rozwój komórek rakowych. Antyciała, które powstają w laboratorium blokują rozwój komórek rakotwórczych.

Substancje blokujące wnętrze komórek rakowych jak i środki przeciw powstawaniu nowych naczynek. Szczepienie przeciwko rakowi pozwala usystematyzować układ immunologiczny chorego przeciwko białkom raka. 

Coraz więcej pacjentów przezwycięża raka. Przykładami są Emma, u której nie wykryto od dłuższego czasu białaczki, Artur Jungblut, który chorował na raka płuc, Daniela Loder, która cierpiała na raka piersi i Klaus Schunke, u którego rak był złośliwy i nastąpiły przerzuty.

Więcej ludzi ma szansę na przeżycie, gdy lekarzom uda się jak najwcześniej wykryć nowotwór.

Opracowała:

Ewelina Biela

Komentarze do: Nowa szczepionka na raka, czy ocali miliony ludzkich żyć?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz