Szukaj

Obrzęk płuc największym zagrożeniem dla triathlonistów

Sportowcy biorący udział w triathlonie, bardzo często nie zdają sobie sprawy, na jakie niebezpieczeństwo narażają własne życie. Obrzęk płuc, który zagraża wytrzymałościowym sportowcom takim jak triathloniści, często kończy się śmiercią.

Triathlon jest to wszechstronna dyscyplina sportu składająca się z trzech połączonych ze sobą konkurencji – pływania, kolarstwa i biegania. Od 2000 roku zaliczana jest do sportów olimpijskich. Życie triathlonistów narażone jest na wiele niebezpieczeństw, szczególnie podczas pływania. Kardiolodzy z Musgrove Park Hospital w swojej pracy opublikowanej w Journal of Royal Society of Medicine stwierdzili, że stan, w jakim znajdują się triathloniści podczas pływania, szczególnie w zimnej wodzie, powoduje nadmierne gromadzenie się płynu w płucach, co prowadzi do ich obrzęku.

Dr David MacIver, główny autor pracy jest zdania, że obrzęk płuc wywołany podczas pływania jest stosunkowo rzadkim schorzeniem, jednak błędna diagnoza lekarska, może narazić osoby uprawiające triathlon na utratę zdrowia.

Triathlon staje się coraz bardziej popularną dyscypliną sportu i przyciąga coraz większą liczbę uczestników, która z każdym miesiącem wzrasta. Niesie to za sobą podwyższone ryzyko coraz częstszych przypadków obrzęku płuc, który może mieć śmiertelne skutki dla triathlonistów.

- Wzrost świadomości obrzęku płuc podczas pływania, wywołany wśród uczestników, organizatorów i personelu medycznego jest bardzo ważny, zwłaszcza, że wielu pływaków w tych samych warunkach nigdy wcześniej nie doświadczyło podobnych objawów – powiedział MacIver.

Doktor MacIver i jego współpracownicy ostrzegają, że triathloniści są szczególnie narażeni na rozbieżność w objętości wyrzutowej komór serca, zwłaszcza pokonując dystans w zimnej wodzie. W momencie gdy zawodnik przebywa w wodzie i istnieje różnica w toku objętości wyrzutowej komór serca, obrzęk płuc może się odbywać z potencjalnie śmiertelnymi skutkami.

Przed udziałem w zawodach triathlonowych, warto przebadać się u dobrego i zaufanego lekarza, by zminimalizować ryzyko utraty zdrowia. Zawody sportowe są powtarzane okresowo, natomiast zdrowie ma się tylko jedno i warto je szanować, ponieważ sport to nie zawsze zdrowie.

Damian Nejman

Komentarze do: Obrzęk płuc największym zagrożeniem dla triathlonistów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz