Szukaj

Elementy rozciągające i stretching

Podziel się
Komentarze0

W życiu każdego człowieka powinno się znaleźć miejsce na aktywność fizyczną. Pełni ona bardzo istotną rolę z punktu widzenia utrzymania dobrego zdrowia i zgrabnej sylwetki. Możemy wyróżnić dwa rodzaje treningu, aerobowy i siłowy. Nie należy przy tym zapominać o elementach rozciągających jakimi jest stretching.


Jakie są zalety stretchingu?

  • Może posłużyć jako element rozgrzewki.
Bardzo istotną rzeczą jest przygotowanie struktur stawowych oraz mięśni do czekających ich w trakcie treningu obciążeń. Stretching przyczynia się do zwiększenia przemiany materii w obrębie stawów oraz zwiększenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Mięśnie, które są nieelastyczne i napięte są zagrożone stanami zapalnymi i nadwerężeniami.

  • Może służyć jako element kończący intensywny trening.
Dzięki stretchingowi możemy spokojnie powrócić do wyjściowej wartości tętna. Stretching stosowany w końcowej części treningu z jednej strony wydłuża obkurczone mięśnie, a z drugiej zapobiega utrwalaniu się napięć i powstawaniu stanów nierównowagi mięśniowej. Każda z form treningu przyczynia się do zesztywnienia mięśni, w efekcie czego dochodzi do zmniejszenia zakresu ruchu w stawie przez kilka godzin po jego wykonaniu. W przypadku, gdy nie skorzystamy z ćwiczeń rozciągających, by usunąć takie zesztywnienie i twardnienie mięśni, powstaną przykurcze.


  • Może posłużyć jako profilaktyka wad postawy.

w przypadku, gdy przykurcze utrzymują się przez dłuższy czas, może dojść do powstania odkształceń aparatu ruchu, czyli do, tzw. wad postawy. Na co dzień spotykamy ludzi, którzy skarżą się na rozmaite przypadłości ze strony kręgosłupa, bóle w okolicach stawów oraz przykurcze mięśniowe. W dużej mierze do takiego stanu rzeczy doprowadza nieodpowiedni styl życia, który jest pozbawiony codziennej aktywności fizycznej. Praca wiążąca się z długotrwałym pozostawaniem w jednostajnej pozycji ciała, wymagająca od nas wykonywania powtarzających się sekwencji ruchowych oraz czynniki stresujące powodują z jednej strony stan napięcia psychicznego, a z drugiej tendencję do nadmiernego napinania się poszczególnych mięśni.


W większości przypadków mowa o mięśniach odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. W wielu sytuacjach napięcie mięśniowe utrwala się, przez co powstają przykurcze mięśniowe. Co najgorsze, nie kończy się to na tym, że jedne mięśnie stają się przykurczone. Wszystkie antagonistyczne dla nich mięśnie reagują obniżeniem napięcia, przez co stają się wiotkie, mało elastyczne oraz rozciągnięte. Zachwiana równowaga pomiędzy mięśniami przyczynia się do przeciążenia niektórych stawów, co prowadzi do odczuwania bólów.


Jakie są zasady treningu rozciągającego metodą statyczną?

  • Po pierwsze nie należy wykonywać żadnych gwałtownych naciągnięć, po których następuje bardzo szybki powrót do pozycji wyjściowej.
  • Po drugie należy pamiętać o tym, że każde ruchy powinny być wykonywane w sposób łagodny, bez szarpnięć. Przy rozciąganiu mięśni nie należy przekraczać granicy bólu oraz możliwości naszych stawów.
  • Po trzecie po każdorazowym wykonaniu ćwiczeń rozciągających na daną grupę mięśniową zachodzi konieczność wykonania tego typu ćwiczeń również na mięśnie antagonistyczne.
  • Po czwarte ćwiczenia symetryczne powinny być zawsze wykonywane w dwie strony, np. skłony boczne tułowia.

Komentarze do: Elementy rozciągające i stretching

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz