Szukaj

Trendy na górskim szlaku

Podziel się
Komentarze0

Chodzenie po górach to prawdziwa przyjemność. Jednak zanim rozpoczniemy naszą wędrówkę wzdłuż szlaku, musimy odpowiednio się przygotować, by uniknąć kontuzji i nieprzyjemnych sytuacji.

Trendy na górskim szlaku

Obok wcześniejszego treningu mającego na celu poprawę kondycji, powinniśmy zaopatrzyć się także w specjalny strój.  I na tym właśnie mają nadzieję zarobić producenci odzieży sportowej.

W rzeczywistości całkowicie wystarczającym ekwipunkiem będą buty z uchwytami, lekka kurtka oraz niewielki plecak. Jednak wraz z powrotem mody na wycieczki po górach, a w szczególności na biegi przełajowe, które zyskały obecnie nazwę Trail Running branża odzieżowa znalazła doskonałe źródło zysku.

W kolekcjach przygotowywanych do nowego sezonu każdy profesjonalny i liczący się producent oferuje ubrania i buty, które obok swojego praktycznego zastosowania mają również atrakcyjnie wyglądać. Salomon oraz Asics na przykład oferują wiele różnych modeli butów dopasowanych do każdego rodzaju stopy.

Szwajcarska firma Mammut po raz pierwszy w swojej 150-letniej historii przygotowała specjalną kolekcję dostosowaną do potrzeb Trail Running’u. Jack Wolfskin poszerza swoją ofertę m.in. o kurtki z ultralekkiego materiału, a Haglöfs stawia na kolory. Ich buty przystosowane do pieszych wędrówek po górach zyskały nowe barwy, takie jak różowy czy jasnoniebieski. Kolekcja nosi nazwę „Intense” i przeznaczona jest nie tylko dla miłośników biegów przełajowych, ale także dla narciarzy i rowerzystów górskich. A wszystko to, by przyciągnąć nowych klientów.


Zmniejszanie wagi ubrań i butów stało się już niemalże fetyszem. Jeśli któryś z producentów nie zdecyduje się na szukanie nowych rozwiązań w celu stworzenia nowych, lżejszych materiałów niemal na pewno może zapomnieć o zadowalających wynikach sprzedaży. Ueli Steck, alpinista, który regularnie ustala nowe rekordy prędkości występuje zawsze w ubraniach swojego sponsora - Mountain Hardwear. A co podawane jest jako jeden z powodów osiągania tak dużych sukcesów przez sportowca? Oczywiście, niespotykanie lekka odzież tej firmy.

Jak mówi Beppler, ekspert od trendów outdoor’owych - Nawet aktywny 60-latek nie potrzebuje specjalnego obuwia do Trail Running’u. Producenci zdają sobie sprawę zarówno z tego, jak i z faktu, że nagle wszyscy nie wyruszą na biegi przełajowe. Dlatego swoją ofertę kierują także do osób uprawiających inne sporty. Nowe, lekkie materiały mają ułatwiać i uprzyjemniać nawet zwykły spacer, a piękne modne kroje i kolory mają poprawiać nasze samopoczucie i zachęcać do zakupu.

Jednak czy istnieją jakieś ograniczenia w tym, kto może dać się ponieść nowemu trendowi na uprawianie Trail Running’? Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Niemiecki Związek Alpinizmu (DAV) w 2009r. tylko jeden na 20 członków zajmował się tą dyscypliną . Obecnie jest to już mniej więcej połowa osób, które należą do organizacji (ok. 45 tysięcy). Stefan Winter z DAV uważa jednak, że nie jest to sport dla każdego. Potrzeba tutaj dużo rozsądku i doświadczenia.

Konieczne są pewne określone umiejętności oraz wytrzymałość. Nadmierna pewność siebie i brak wiedzy mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Jeśli jednak jesteśmy odpowiednio przygotowani, Trail Running na pewno okaże się prawdziwą przyjemnością.

Komentarze do: Trendy na górskim szlaku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz