Szukaj

Jakie rodzaje sportu można uprawiać przy problemach z sercem?

Podziel się
Komentarze0

Często ludzie, którzy mają problemy z sercem nie decydują się na uprawianie sportu ze względu na strach przed obciążeniem organizmu. Jednak wbrew przyjętej opinii regularne uprawianie sportu ma pozytywny wpływ na organizm szczególnie na serce i układ krążenia.

Jakie rodzaje sportu można uprawiać przy problemach z sercem?


Dlatego chorzy często zadają pytanie: jaki rodzaj sportu jest dla nas odpowiedni?


Najlepszy w tej sytuacji byłby trening wytrzymałościowy, ale zanim się do tego przystąpi należy zasięgnąć opinii lekarza. Najodpowiedniejsze rodzaje sportu dla pacjentów chorych na serce to: Nordic Walking, jogging, pływanie, jazda na rowerze, wędrowanie po górach, fitness i biegi narciarskie.Wymienione rodzaje sportu bardzo łatwo dopasować do potrzeb organizmu. Wszystko w myśl zasady - lepiej wolniej a dłużej.Wiadomo, że aby trening był skuteczny należy regularnie uprawiać sport.

Oczywiście nie wszystkie rodzaje sportu są odpowiednie dla pacjentów chorych na serce. Tacy pacjenci powinni unikać sportów dynamicznych.

Chore serce - mimo to sport

Nie tylko kardiolodzy, ale także ortopedzi i inni lekarze dochodzą do tego samego wniosku, że ruch pomaga, nawet gdy jest się chorym i jest lepszy niż drogie terapie i leki. Ćwiczy się przecież po to, by być zdrowym i by zachować figurę. Nawet jeśli jest się po zawale, miało się wszczepiony implant czy cokolwiek innego, nie ma powodów by rezygnować ze sportu. Wystarczy spojrzeć na pozytywne strony sportu, do których należą:
  • wydłuża przewidywany czas życia;
  • zmniejsza ryzyko zwężenia naczyń krwionośnych i śmierci;
  • obniża podwyższone ciśnienie krwi;
  • pomaga przy depresji i uczuciu strachu;
  • wzmacnia system odpornościowy - zmniejszona podatność na przeziębienia;
  • pomaga w utrzymaniu kondycji i zachowaniu dobrej figury;
  • poprawia samopoczucie.

Jjak zacząć? Na co uważać? Ile zainwestować? No i przede wszystkim jaki sport wybrać?

Szczególnie ważne jest to by po zawale serca, wszczepieniu implantu naczyń krwionośnych, bądź innej operacji na sercu wykorzystać aktywnie ruch i nie marnować czasu na zły trening. Najważniejsze jest by określić swoją kondycję. Podczas treningów puls czy wytrzymałość na pewno ulegnie zmianie.


Nieważne jest też czy ktoś ma 8 czy 80 lat, regularny trening pomaga wzmocnić naszą wydolność.  W dawnych czasach nie było problemu, ponieważ każdy zażywał codziennie jakiegoś wysiłku fizycznego.

W czasach gdzie światem rządzą komputery czy telewizja ludzie zamiast wychodzić na świeże powietrze wolą siedzieć na kanapie i pasywnie spędzać swój wolny czas. Takie zachowanie może prowadzić do ciągłych zachorowań. Dlatego powinno się wprowadzić w życie jakąś aktywność fizyczną. Wielu ludzi myśli, że wystarczy zacząć biegać bądź zapisać się na siłownię. Nie jest to jednak trafne wyjście, ponieważ wystarczy pół godziny dziennie wysiłku fizycznego aby zachować zdrowie.

By zachować zdrowie fizyczne i uprawiać sport z przyjemnością muszą być spełnione odpowiednie warunki, na które składają się takie cechy jak:
  • wytrzymałość;
  • siła;
  • ruchliwość;
  • prędkość;
  • koordynacja.
Jak się okazuje nie tylko trening wytrzymałościowy jest dobry, ale także kondycyjny, streching (rozciąganie) i trening koordynacyjny.

Trzeba jednak odpowiedzieć na pytanie: jak długo, jak intensywnie i jak często uprawiać sport. Wiadomo, że jeśli nie uprawiało się wcześniej sportu nie należy przesadzać.  Jak już wcześniej wspomniano pól godziny dziennie jest wystarczające, ale można również podzielić to na 3 razy po 10 minut by nie obciążać organizmu. Jeśli jednak chce się osiągnąć coś więcej należy ćwiczyć 3 razy po 30 minut w ciągu tygodnia. Wystarczy zebrać odpowiednio czynności w ciągu dnia, np.:
  • jeździć rowerem bądź chodzić pieszo do pracy;
  • wysiadać jeden przestanek wcześniej i resztę drogi iść na pieszo;
  • parkować auto kilka ulic wcześniej i resztę drogi iść na pieszo;
  • chodzić na spacery, najlepiej z partnerem bądź partnerką;
  • wyprowadzać psa.

Autor:

Ewelina Biela

Komentarze do: Jakie rodzaje sportu można uprawiać przy problemach z sercem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz