Szukaj

Jakie są zalety treningu siłowego?

Podziel się
Komentarze0

Aktywność fizyczna stanowi bardzo ważny element codziennego życia. Każdy z nas powinien poświęcać jakąś część swojego wolnego czasu na aktywność ruchową. Pomaga ona nie tylko poprawić samopoczucie, ale również jakość życia. Sport wpływa również korzystnie na stan naszego zdrowia.Czym jest trening siłowy?


Trening siłowy stanowi formę rekreacji ruchowej. Każdy może uprawiać taki trening zgodnie ze swoimi możliwościami i oczekiwaniami. Nie ma potrzeby podejmowania wcześniejszego przygotowania sprawnościowego. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że trening siłowy ma na celu przede wszystkim zwiększenie rozmiarów mięśni, jednak nie jest to do końca właściwe podejście.

Zalety treningu siłowego?


Pod kątem osiągania celów
 • pozwala przygotować się do uprawiania innych dyscyplin sportowych
 • pozwala utrzymać właściwą kondycję fizyczną
 • pozwala ukształtować odpowiednio sylwetkę
 • pozwala zrzucić zbędne kilogramy
 • może stanowić formę rehabilitacji
Pod kątem wysokiej indywidualizacji

Trening siłowy ma istotną zaletę, której nie posiadają inne dyscypliny. Istnieje możliwość programowania takiego treningu pod kątem różnych celów, w zależności od tego, co chcemy osiągnąć.

Pod kątem różnorodności środków i metod treningu siłowego


Trening siłowy pozwala nie tylko osiągać różne cele, ale również wyklucza monotonię i stagnację treningową. Dodatkowo trening siłowy jest istotny z punktu widzenia przygotowania do różnych dyscyplin sportowych.

Trening siłowy wiąże się z przyzwyczajeniem mięśni do przezwyciężania oporów zewnętrznych. Nie jest jednak powiedziane, że jedynym oporem są ciężarki czy maszyny treningowe. Oporem mogą być gumy treningowe, opory własnego ciała, ciała partnera oraz naturalne walory i ukształtowanie terenu, na którym jest wykonywany trening.


Jako forma kuracji antystarzeniowej

Jednym z pierwszych czynników starzenia się jest spadek siły i masy mięśniowej. Spadek siły powoduje ograniczenie aktywności, co może prowadzić do ograniczenia zdolności lokomocyjnych, a w skrajnych przypadkach do utraty możliwości samodzielnego poruszania się. Deficyt ruchu prowadzi do spadku wydolności. By zatrzymać ten proces konieczne jest utrzymanie możliwości siłowych na odpowiednim poziomie przez możliwie jak najdłuższy czas. Do tego konieczne jest skonstruowanie właściwego treningu siłowego.

Pozytywne skutki aktywności fizycznej można rozpatrywać na dwóch płaszczyznach:


Skutki na poziomie psychicznego funkcjonowania człowieka
 • wysiłek fizyczny sprzyja wydzielaniu endorfin, które odpowiadają za powstawanie uczucia szczęścia
 • aktywność fizyczna pomaga rozładować wszelkie nagromadzone w ciągu dnia stresy i napięcia
 • wysiłek fizyczny jest źródłem satysfakcji
 • aktywność daje nam możliwość ukształtowania naszej sylwetki
 • wysiłek fizyczny umożliwia pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej
 • podejmowanie aktywności fizycznej całą rodziną pozwala zacieśnić więzi rodzinne
Skutki na poziomie fizycznego funkcjonowania człowieka
 • aktywność fizyczna pozwala nam na lepszą tolerancję wysiłku, co oznacza, że przez dłuższy czas możemy wykonywać określoną czynność fizyczną. Tym samym zwiększa się wydajność naszego organizmu.
 • wysiłek fizyczny poprawia wydolność organizmu. Poziom wydolności warunkuje uzdolnienia sportowe oraz reguluje ogólne funkcjonowanie człowieka. Poza tym zwiększa się wytrzymałość mięśniowa

Komentarze do: Jakie są zalety treningu siłowego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz