Szukaj

Zachowania seksualne nastolatków są powiązane z filmami, jakie oglądają

Podziel się
Komentarze0

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Missouri sugerują, że młodzi ludzie, którzy oglądają więcej filmów zawierających treści seksualne, rozpoczynają współżycie wcześniej niż ich koledzy oglądający je rzadziej.W badaniu wzięło udział 1228 osób w wieku 12 - 14 lat. Każda z nich miała za zadanie wskazać, które z 50 najbardziej kasowych filmów obejrzała w latach 1998-2004. Wszystkie pozycje z listy zostały wcześniej ocenione przez badaczy pod kątem ilości treści seksualnych, jakie zawierały.

Druga część eksperymentu miała miejsce 6 lat później i polegała na przeprowadzeniu wśród uczestników ankiety dotyczącej ich zachowań seksualnych.

Pojawiły się tam, między innymi, pytania o używanie prezerwatyw, ilu partnerów mieli badani oraz o to, czy mają aktualnie kilku partnerów.

W celu doprecyzowania wyników, naukowcy użyli metod statystycznych do odseparowania wpływu innych czynników - niż treści zawarte w filmach - na zachowania seksualne badanych, czyli takich jak uwarunkowania społeczno-ekonomiczne czy rodzinne.


Wyniki badań wskazały, że młodzi ludzie, którzy mieli do czynienia z dużą ilością treści seksualnych w filmach, wcześniej rozpoczynali współżycie. Mają oni również więcej partnerów seksualnych oraz rzadziej używają prezerwatyw.

„Nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że oglądanie filmów zawierających treści erotyczne jest bezpośrednią przyczyną takich, a nie innych zachowań seksualnych młodzieży. Niemniej jednak istnieje związek pomiędzy tymi dwoma zjawiskami” – podsumowuje prowadząca badania dr Ross O’Hara.

„Istotne jest to, że podczas oceny filmów zauważyliśmy, iż niewiele z nich pokazywało antykoncepcję czy bezpieczne zachowania seksualne. Nawet jeśli bezpieczny seks był ukazywany w filmie, to najczęściej miało to miejsce w komediach i był on przedstawiany jako niewygodny i żenujący. Przemysł filmowy mógłby postarać się pokazywać zdrowsze i bezpieczniejsze zachowania, tak jak zredukowano ilość scen pokazujących palenie” – dodaje dr O’Hara.

Autorka badania zwraca również uwagę, że rodzice odgrywają istotną rolę w ograniczaniu wpływu filmów na dzieci. W celu zminimalizowania ryzykownych zachowań seksualnych w późniejszym życiu, powinni oni ograniczać ilość treści seksualnych oglądanych przez młodzież oraz rozmawiać z nimi o konsekwencjach różnego rodzaju zachowań seksualnych, które to są bardzo często pomijane w filmach.

Komentarze do: Zachowania seksualne nastolatków są powiązane z filmami, jakie oglądają

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz