Szukaj

Współżycie po porodzie, kiedy pojawia się problem

Podziel się
Komentarze0

Pierwsze miesiące po narodzinach dziecka raczej nie należą do czasu intensywnego życia seksualnego jego rodziców. Świeżo upieczona matka często ma problemy z zaakceptowaniem zmian, jakie zaszły w jej ciele w czasie ciąży, a zmęczenie z powodu zarwanych nocy, poświęconych opiece nad niemowlęciem, również nie należy do afrodyzjaków.

Współżycie po porodzie, kiedy pojawia się problem

Oprócz psychologicznych, istnieją także fizjologiczne czynniki, utrudniające rozpoczęcie współżycia po ciąży.

Niepłodność laktacyjna to zjawisko występujące w czasie karmienia piersią. Niemowlę, ssąc sutek matki, pobudza jej przysadkę mózgową do produkcji prolaktyny – hormonu, którego wysoki poziom blokuje działanie innych. W efekcie, w jajniku karmiącej kobiety nie dojrzewają jajeczka, a odpowiadające między innymi za odczuwanie pożądania estrogeny są na niskim poziomie. Przeciętnie, wysoki poziom prolaktyny utrzymuje się około sześciu miesięcy, a dodatkowymi czynnikami wpływającymi na długość tego okresu są cechy dziedziczne, indywidualne oraz prowadzona dieta. Bywają zarówno przypadki, w których jajeczkowanie wraca już po kilku miesiącach, jak i takie, w których po roku od porodu kobieta dalej jest niepłodna.


U kobiet, które nie karmią piersią swojego dziecka lub robią to jednocześnie naturalnie i butelką, tracą wysoki poziom prolaktyny szybko, po kliku tygodniach, a po ponad miesiącu zaczynają owulować – płodność wraca więc znacznie szybciej. Nie ma jednak stuprocentowej gwarancji, że kobieta karmiąca piersią nie zajdzie w ciążę, dlatego nawet jeśli jakimś cudem ma siłę i ochotę na współżycie, powinna się zabezpieczyć. W okresie poporodowym najlepiej stosować kombinację metod antykoncepcji naturalnej i mechanicznej (hormonalna hamuje laktację).


Z powodu burzy hormonalnej panującej w organizmie świeżo upieczonej matki, okres po porodzie jest też trudny dla jej partnera. Łatwo u niego o poczucie odrzucenia – nie dość, że jego kobieta nie ma ochoty na fizyczne zbliżenie, poświęca całą uwagę innej istocie. Tworzy się nieco paradoksalna sytuacja, bo dziecko przecież jest, trochę dehumanizując, produktem ich miłości. Rolą mężczyzny jest więc próba jej złagodzenia. Powinien próbować opanować huśtawki emocjonalne partnerki i oczywiście pomagać jej w obowiązkach.

Problem w momencie powrotu do współżycia może okazać się fakt, że podczas porodu pochwa kobiety rozciąga się, więc stosunek może być mniej atrakcyjny dla obojga partnerów. Jednak i na ten problem istnieje rozwiązanie - pomogą ćwiczenia Kegla, polegające na napinaniu mięśni miednicy.

Przetrwanie pierwszych paru miesięcy po porodzie w zgodzie i harmonii cementuje związek i buduje zupełnie nowy typ relacji między partnerami. Warto się starać, żeby była jeszcze bardziej intensywna niż przed narodzinami dziecka.

Autor:

Weronika Fryben

Komentarze do: Współżycie po porodzie, kiedy pojawia się problem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz