Szukaj

Jak czerpać satysfakcję ze związku?

Każdy związek cechuje się pewnego rodzaju indywidualnością. Jest tak, ponieważ różne osoby, mają różne typy charakteru. Jednak wszystkie związki, dążą do jednego – do szczęścia, spełnienia i satysfakcji z bycia razem. Oczywiście, dla każdego satysfakcja i szczęście, oznaczają coś innego.

Jak czerpać satysfakcję ze związku?

Dla jednych są to romantyczne spacery o zachodzie słońca, dla innych gromadka dzieci, a jeszcze inni za podstawę szczęśliwego związku, uważają spełnienie w sypialni. Istnieje jednak, kilka prostych zasad, które pozwolą nam czerpać satysfakcję z naszych związków.

Stereotypy

Wiele z nas z pewnością ogląda telenowele. Często czytamy również rozmaite sentencje na temat związków, miłości i płci przeciwnej, bardzo popularne ostatnimi czasy w Internecie. Jak więc widać, z każdej strony, jesteśmy bombardowanie informacjami, jak nasz związek powinien wyglądać. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że najczęściej są to stereotypy. Chyba każdy już wielokrotnie spotkał się ze stwierdzeniem, że mężczyźnie, do szczęścia w związku wystarczy seks. Czy jednak kiedykolwiek się nad tym zastanowiłyśmy? Jeżeli ślepo zaufamy, tej informacji, jest to bardzo łatwy sposób na zniszczenie, więzi łączącej partnerów. Jest to również niesprawiedliwe potraktowanie naszych panów, którzy mają również rozmaite, głębsze potrzeby. Nie jest to oczywiście jedyny stereotyp, jednak ten przykład jest zdecydowanie najpopularniejszy. Stąd, też prosta zasada – nie wierzmy we wszystko, co czytamy. Musimy sami poznać naszego partnera, i na własnym przykładzie zweryfikować jego osobowość oraz potrzeby.

Rozmawiać, nie interpretować

Bardzo często, spotykamy się z faktem, że w momencie, gdy mężczyzna wieczorem chce się przytulić, ona machinalnie odsuwa się od niego, mówiąc „nie dziś”. Dzieje się tak, ponieważ jest przekonana, że partner chce seksu. Nie zawsze tak jednak jest. Warto zauważyć, że mężczyźni, są również istotami złożonymi. Nie tylko kobiety potrzebują czułości. I nie mowa tutaj o grze wstępnej, czy też seksie, ale o zwyczajnym trzymaniu się za ręce, czy też przytuleniu. W takiej sytuacji, partner może się poczuć odtrącony bądź zaszufladkowany. Nawet, jeżeli mężczyzna, potrzebuje mniej bliskości, większość z nich, doskonale zdaje sobie sprawę z pragnień partnerek. Z tego też powodu, nie wszystko jest zaproszeniem do łóżka. Zamiast więc interpretować, możemy odwzajemnić pocałunek, czy przysunąć się do partnera, jednocześnie zaznaczając, że dziś na tym koniec. Warto również porozmawiać o takich sytuacjach, aby nie zranić uczuć drugiej strony poprzez błędną interpretację jego czynów.

Intymna przeszłość?

Wiele osób oddałoby wszystko, aby poznać intymną przeszłość partnera. Czy jednak jest to dobre wyjście? Zdanie w tym temacie są podzielone. Oczywiście, jeżeli problem ten spędza nam sen z powiek, a partner wykazuje chęć do takiej rozmowy, można zapytać. Jednak w takiej sytuacji, warto pamiętać, że możemy zbyt wyidealizować obraz swojej poprzedniczki, bądź poprzednika. Jeżeli nawet wiemy, jak osoba taka wyglądała, z pewnością nigdy nie wyobrażaliśmy jej sobie nago. W momencie, kiedy nasz partner zacznie opowiadać, z pewnością, postanowi dodać pewnym szczegółom pikanterii. Z tego też powodu możemy zbyt wyidealizować swojego poprzednika. Wtedy też w naszej sypialni, pojawią się nieproszeni goście – zawstydzenie i chłód. Warto więc w takiej sytuacji, zdać sobie sprawę z faktu, że z jakiegoś powodu tamten związek się zakończył. Nie można idealizować swoich poprzedników, ponieważ zniszczy to naszą pewność siebie. Byli partnerzy naszych drugich połówek, należą do historii. Jeżeli chcemy z naszego związku czerpać satysfakcję, nie możemy żyć przeszłością. Musimy zadbać o pielęgnację aktualnego uczucia.

Jeżeli natomiast, nie zdecydujemy się na poznanie intymnej przeszłości partnera, niedomówienia, mogą negatywnie odbić się na związku. Jeżeli związek nie ma zbyt długiego stażu, problem może pojawić się w sypialni. Jesteśmy ciekawi seksualnych doświadczeń i preferencji, naszego partnera niepewne podpytywanie i odgadywanie, co partner ma na myśli, może spowodować, że nie będziemy czuć się swobodnie. Warto jednak w tym momencie porozmawiać szczerze, ale nie o byłych związkach, tylko o fantazjach i preferencjach. Zgranie się, czasami, zajmuje trochę czasu, jednak nie wymaga ono wałkowania tematu byłych partnerów. Zwłaszcza, jeżeli rozmowa taka dla obu stron mogłaby być krępująca. Dodatkowo, urozmaiceniem, może być testowanie preferencji naszego partnera. Cierpliwość i szczera rozmowa, często działa lepiej, niż znajomość intymnej przeszłości swojej drugiej połówki.

Wspólny czas

Nie można mówić o satysfakcjonującym związku, jeżeli ogranicza się on tylko do sfery łóżkowej. Partnerzy, powinni spędzać z sobą możliwie dużo czasu. Oczywiście, powinni mieć też jakieś życie towarzyskie. Oprócz wspólnych znajomych, kobieta powinna mieć grupkę koleżanek, z którymi czasami wyjdzie na plotki. Mężczyzna z kolei, powinien mieć kolegów, z którymi pójdzie na piwo, obejrzy mecz, czy zagra w tenisa. Jednak, aby związek był udany, partnerzy powinni spędzać razem, chociaż część dnia. Naukowo udowodniono, że związki oparte tylko na seksie, są krótkotrwałe. Dlatego też partnerzy powinni przynajmniej jeden posiłek spożywać razem. Daje to czas na rozmowę, i zbliżenie się do siebie w aspekcie emocjonalnym. Wskazane są również wspólne wyjazdy – jeżeli praca pozwala, to na dłuższe wakacje, jeżeli nie, to nawet krótki wypad na weekend, może być dla związku bardzo korzystny.

Pasje

W związku, bardzo zbliżają wspólne pasje i zainteresowania. Naukowo udowodniono, że związki osób o podobnym guście muzycznym, mają większe szanse na przetrwanie. Dzieje się tak, ponieważ po wygaśnięciu pierwotnego pożądania, partnerzy dalej czują się dobrze w swoim towarzystwie. Wspólną pasją nie musi koniecznie być muzyka. Może to być teatr, może to być rodzina, może to również być sport. Ważne jest bowiem, mieć o czym rozmawiać w związku. Partner, powinien być nie tylko wspaniałym kochankiem, ale również najlepszym przyjacielem. Aby czerpać ze związku satysfakcję, musimy tworzyć go z osobą, która nas rozumie i przy której czujemy się pewnie. Wspólne zainteresowania powinny to znacznie ułatwić.

Tajemnica stałego związku

Psychologowie, wciąż badają rozmaitego rodzaju związki. Zagadką dla nich jest fakt, że niektórzy ludzie są w stanie stworzyć stały i co więcej długotrwały związek. Według badań, w momencie, gdy wygaśnie pożądanie fizyczne, ludzie powinni stawać się sobie zupełnie obcy. Dzieje się jednak, wręcz odwrotnie. Z czasem, więź łącząca ludzi, zamiast gasnąć, pogłębia się. Oznacza to, że w udanym związku, seks wcale nie jest aspektem najważniejszym. Oczywiście, bardzo ważne jest, aby układało nam się w sypialni, jednak równie ważna jest sfera emocjonalna. Jeżeli chcemy czerpać ze związku satysfakcję, musimy przede wszystkim mieć do partnera zaufanie i czuć z nim więź.

Autor: Joanna Świba

Komentarze do: Jak czerpać satysfakcję ze związku?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz