Szukaj

Krążek maciczny

Podziel się
Komentarze1

We współczesnym świecie coraz częściej pary sięgają po różnego rodzaju środki antykoncepcyjne. Chronią się w ten sposób przed niechcianą ciążą i natłokiem obowiązków z nią związanych, ale także przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową. Wybór często jest pochopny, nieprzemyślany i co najgorsze – podjęty bez konsultacji lekarza.

Krążek maciczny

Jednym ze sposobów ochrony antykoncepcyjnej jest krążek maciczny. Dla niektórych mniej znany, dla innych bardziej. Dowiedzmy się, na czym polega jego stosowanie, jak prawidłowo go używać oraz jakie kryje w sobie wady i zalety.

Gumowy krążek

Jest to nic innego jak krążek z gumowego materiału, który powoduje zamknięcie ujścia macicy i w połączeniu z plemnikobójczym żelem chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową oraz przed ciążą. Dobór odpowiedniego krążka powinien być skonsultowany z lekarzem, który poinformuje nas także o sposobie posługiwania się nim. Skuteczność tej metody zależy od prawidłowego stosowania krążka, połączonego koniecznie ze środkami plemnikobójczymi – wynosi ona 90%. Wybierając ten sposób antykoncepcji warto mieć na uwadze fakt, iż jest on bezpieczny i wpływa na gospodarkę hormonalną, co pozwala nam poczuć się pewniej w swoim ciele.

Aplikacja

Zabieg aplikacji nie powinien nam się wydawać bardzo trudny, ponieważ krążek umieszcza się w pochwie tym samym sposobem co tampon. Należy jednak dokładnie wyczuć ujście macicy. Za pomocą kciuka i palca wskazującego wsuwamy krążek wzdłuż tylnej ściany pochwy. Jeśli zostanie prawidłowo zaaplikowany poczujemy ucisk na szyjce, co u większości kobiet nie jest uczuciem niekomfortowym. Nie zapomnijmy o nałożeniu na niego żelu, który jest niezbędnym elementem ochrony. Krążek umieszczamy nie wcześniej niż dwie godziny przed stosunkiem płciowym i pozostawiamy go w pochwie przez około 6 godzin po współżyciu.

Zalety krążka macicznego

 • Możemy cieszyć się seksem, nie przerywając go w trakcie,
 • metoda ta sprawia, iż każda kobieta ma możliwość do kontrolowania swojej płodności,
 • wysoka ochrona przed ciążą oraz infekcjami przenoszonymi drogą płciową,
 • łatwa aplikacja,
 • krążek sprzyja poznaniu własnego ciała.

Wady krążka macicznego

 • Konieczna będzie wizyta u lekarza, aby poinformował Cię o zasadach stosowania tej metody antykoncepcji,
 • raz do roku powinnyśmy przechodzić badania szyjki macicy,
 • po urodzeniu dziecka także należy udać się na wszystkie konieczne badania,
 • wymiana krążka jest konieczna przy zmianie masy ciała (3 – 5 kg),
 • należy pamiętać, iż metoda nie jest w 100% skuteczna i istnieje ryzyko zajścia w ciążę,
 • niekiedy krążek przyczynia się do infekcji pęcherza moczowego.

Każda metoda, na którą się zdecydujemy musi zostać skonsultowana z lekarzem. Krążek maciczny jest doskonałym uzupełnieniem metod antykoncepcyjnych naturalnych, do których zaliczamy m.in.: kalendarz małżeński, stosunek przerywany, samoobserwację czy też pomiar temperatury. Ważne jest, aby nasz partner również posiadał wiedzę na temat antykoncepcji. Pozwoli to nie tylko zabezpieczyć się kobiecie przed ciążą, ale też przed różnymi infekcjami.

Autor:

Paulina Klimek

Komentarze do: Krążek maciczny (1)

Nelli_Furtado
Nelli_Furtado 12-08-2020 13:01

krążek

1

ja stosowałam przed ciążą z takiej antykoncepcji, ale teraz po porodzie wolę tylko zabezpieczenie na czas współżycia, mam diafragme caya i jestem zadowolona z takiej formy... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze