Szukaj

Jak starzenie się wpływa na życie intymne partnerów?

Seks wśród osób starszych? W społeczeństwie kreującym młodych, pięknych i korzystających z życia, taki temat uchodzi za tabu. A przecież seniorzy wraz z wiekiem nie tracą prawa do okazywania sobie czułości. Problem nie tkwi w spadku libido, a w zupełnie inne sferze. 

Jak starzenie się wpływa na życie intymne partnerów?

Zbyt rzadko spotykamy taki obrazek: dwójka starszych osób siedzi na ławce w parku, on ją obejmuje, ona opiera swoją głowę na jego ramieniu, głaszcząc jednocześnie jego kolano…. Nie przeszkadzają im siwe włosy, zmarszczki na twarzy, dla nich istnieje tylko miłość.

Niestety nieliczni seniorzy mają odwagę, żeby publicznie okazywać sobie uczucia, udowadniając tym samym, że namiętność niekoniecznie musi wygasnąć wraz z wiekiem. Dodatkowo tabuizacja tej sfery utrudnia starszym osobom okazywanie sobie miłości. Beate Schultz-Zehden prowadząca badania nad życiem seksualnym kobiet, które wkroczyły w okres menopauzy, podkreśla, że u obu płci z biegiem lat nie zmniejsza się poziom libido.

Kobiety często są przeświadczone, że im są starsze, tym ochota na seks maleje. Tymczasem jest ona utrzymywana na podobnym poziomie jak u mężczyzn, z tą różnicą, że w  pewnym wieku pojawia się ona rzadziej. Bardziej problematyczna jest kwestia samego stosunku. Z wiekiem u mężczyzn spada potencja, co oczywiście wpływa na życie miłosne kobiet, które zamiast porozmawiać na ten temat z partnerem, zamykają się w sobie, wychodząc z założenia, że nieudane współżycie jest ich winą. To właśnie jest problemem: ludzie w podeszłym wieku z góry zakładają, że w oczach partnera nie są już atrakcyjni, co wywołuje ogromne poczucie odrzucenia. Wynika to z tego, że przede wszystkim im samym jest trudno pogodzić się ze stale zmieniającym się ciałem.  Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest szczera rozmowa, w której partnerzy jasno określą, jak postrzegają zarówno siebie, jak i partnera i razem dojdą do najlepszego rozwiązania.


Problemem ograniczającym życie intymne starszych są również choroby i stosowane lekarstwa, których skład również może obniżać sprawność seksualną partnerów. Aby tego uniknąć, należy zapytać bez skrępowania swego lekarza, czy dane tabletki, pomagające na jedno schorzenie, nie wpływają jednocześnie na libido. W razie skutków ubocznych, lekarz może przepisać tabletki na potencję. Nie ukrywajmy również, że staż związku ma spore znaczenie w życiu intymnym. Dzieląc dużą część życia z jednym partnerem, zrozumiałe jest, że do związku może wkraść się nuda i przyzwyczajenie. I tu po raz kolejny należy podkreślić wagę otwartej rozmowy na ten temat, partnerzy powinni nawzajem określić, jakie mają potrzeby i życzenia w kwestii pożycia intymnego.


Przeszkodą w odczuwaniu ochoty na seks jest zmiana wyglądu. Zaakceptowanie „nowego ja” jest dla wielu seniorów ogromnym wyzwaniem. Aby przyzwyczaić się do zmieniającego się ciała, ludzie powinni poświęcać mu jak najwięcej uwagi i troski. Ważny jest aktywny tryb życia oraz spędzanie czasu w towarzystwie osób w podobnym wieku. W przeciwnym razie w psychice może powstać skłonność do porównywania się z osobami o dwadzieścia lat młodszymi, co wpędzi seniorów w kompleksy oraz uniemożliwi akceptację własnego ciała.

Co istotne, człowiek sam przed sobą powinien odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście brak współżycia seksualnego naprawdę mu przeszkadza. Wiele par odkrywa, że inne formy okazywania czułości są również satysfakcjonujące. Związki ze sporym stażem mogą przecież uczęszczać na kursy tańca lub masażu. Tego typu formy aktywności, poza bliskością z partnerem pomagają również obojgu w zaakceptowaniu siebie i w zrozumieniu faktu, że są oni wciąż atrakcyjni.

Wiek nie powinien stanowić przeszkody dla osób, które się kochają. Całus na pożegnanie czy przytulenie się w miejscu publicznym zdecydowanie poprawiają jakość związku, jednocześnie pozytywnie wpływają na psychikę obojga partnerów. W pewnym wieku ludzie mimo dużego stażu związku ponownie muszą się uczyć bliskości z ukochaną osobą. Faktycznie, wiek zmienia wygląd, nie powinien jednak zmieniać uczuć.

Autor:

Manuela Tomala

Komentarze do: Jak starzenie się wpływa na życie intymne partnerów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz