Szukaj

Wkładka domaciczna

Podziel się
Komentarze1

Wkładka domaciczna ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Kiedyś uważana była za środek wczesnoporonny. Uważano, że wkładka uniemożliwia zagnieżdżenie się, zapłodnionego już jajeczka. Nowe badania zniwelowały jednak owe obawy, wskazując, że działanie wkładki domacicznej polega na niedopuszczeniu do zapłodnienia.

Wkładka domaciczna

Jak wygląda wkładka domaciczna?

Wkładki mają różne rozmiary (tak, aby dopasować się do każdej kobiety), a kształtem przypomina literę T. Choć określana jest również, jako spirala, kształtem zupełnie jej nie przypomina. Całość wykonana jest z plastiku, wkładki zawierają także elementy srebra bądź miedzi - będącej świetnym środkiem przeciwbakteryjnym.

Spirale zaliczają się do mechanicznych metod przeciwciążowych. Wędrówka komórki jajowej przez jajowód zostaje przyśpieszona, komórka zostaje przesunięta do macicy, zanim ulegnie zapłodnieniu. Wkładki ograniczają komórkę jajową, ale są również utrudnieniem dla plemników:

Wkładki z dodatkiem miedzi - zmniejszają ruchliwość plemników.

W większości preferowane są również spirale, wyposażone w pojemniczek z hormonem (progestagen), który uwalniając się stopniowo, w małych ilościach - zmniejsza aktywność plemników, zagęszcza śluz szyjki macicy. Pamiętajmy, że w przypadku wkładek z hormonem, kobieta powinna częściej odwiedzać ginekologa i poddawać się rutynowym kontrolom.

Dostępność i zakładanie spirali

Spirale dostępne są w gabinetach ginekologicznych, gdyż aplikacja musi być przeprowadzona przez lekarza lub wykwalifikowaną pielęgniarkę. Zakładanie wkładki muszą poprzedzać badania eliminujące wszystkie z możliwych przeciwwskazań. Założenie odbywa się w ostatnim dniu krwawienia, kiedy układ rozrodczy jest najbardziej odporny na zakażenia, a wejście do macicy jest rozszerzone, co ułatwia aplikację i jest najmniej bolesne. Badanie przed założeniem wkładki, jak i sama aplikacja nie należy do przyjemnych, gdyż przeprowadzone jest w trakcie trwania miesiączki, co może budzić dyskom fort pacjentki. Cały zabieg trwa około kilku minut. Czasami podczas procesu zakładania wkładki domacicznej stosuje się miejscowe znieczulenie.

Przeciwwskazania do stosowania wkładki domacicznej

 • intensywne i długie krwawienia miesiączkowe,
 • mięśniaki macicy,
 • wrodzone wady macicy (np. macica dwurożna),
 • obniżona naturalna odporność organizmu (AIDS, cukrzyca),
 • ostre infekcje miejsc intymnych,
 • przewlekle zapalenie przydatków.

Zalety wkładki domacicznej:

 • Spirala staje się coraz popularniejszą metodą zapobiegania ciąży. Kobiety cenią skuteczność i wygodę wkładek. Raz założona chroni przez długi czas. To znacznie wygodniejsze od stosowania tabletek antykoncepcyjnych, o których trzeba pamiętać i przyjmować regularnie.
 • Można ją nosić od 3 do 10 lat (w zależności od rodzaju wkładki, na jaki się zdecydujemy), oczywiście spiralę można wyjąć w gabinecie ginekologicznym, w dowolnej chwili).
 • Wkładka może być stosowana w okresie karmienia piersią.
 • Chroni przed ciążą już od momentu założenia, natomiast po usunięciu natychmiast osiągamy normalny poziom płodności. Jest niezbyt kosztowną metodą antykoncepcji, w porównaniu do innych dostępnych środków.
 • Nie zakłóca stosunku płciowego, nie powoduje dyskomfortu.

Wady wkładki domacicznej

 • Może mieć wpływ na obfitość i długość krwawień miesiączkowych. Obfite krwawienie wywołane wkładką ustępuje zazwyczaj po 2 lub 3 cyklach.
 • Podczas używania wkładki nie zaleca się stosowania tamponów.
 • Nieodpowiednio dobrana wkładka (zbyt duża, lub niewłaściwie zaaplikowana) może powodować ból. Jeśli ból nie ustępuje po upływie doby, należy niezwłocznie wyjąć wkładkę.
 • Nie chroni kobiety przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. zarażeniem wirusem HIV.
 • W trakcie zakładania wkładki istnieje ryzyko pojawienia się zakażenia, z reguły w pierwszych 2 tygodniach od założenia.
 • Może przebić lub uszkodzić ściankę macicy (taka sytuacja wymaga zabiegu chirurgicznego, owe przypadki pojawiają się jednak bardzo rzadko).
 • Wkładka nie jest polecana kobietom, które jeszcze nie rodziły. Kobietom, które poród mają za sobą, łatwiej jest zaaplikować wkładkę.
 • Nie poleca się jej również paniom, które wkrótce planują powiększenie rodziny. W przypadku zaistnienia stanów zapalnych, w przyszłości mogą pojawić się problemy z zagnieżdżeniem się zapłodnionego jajeczka.
 • Jeśli kobieta pomimo wkładki, zajdzie w ciąże, istnieje ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, gdy jajeczko zagnieżdża się np. w jajowodzie.
 • Zdarza się, że wkładka wypada, głównie w pierwszych miesiącach od założenia.
 • W związku z powyższymi wadami wkładki domaciczne wybierane są najczęściej przez kobiety po trzydziestym roku życia. Jeśli kobieta nosząca wkładkę, mimo wszystko zajdzie w ciążę, szanse na donoszenie dziecka wynosi jedynie 50-60%.

Skuteczność wkładki domacicznej

Skuteczność waha się w granicach 98 -99%. Jest drugą, po doustnej terapii hormonalnej, najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży. Zapłodnienia pojawiają się rzadko, najczęściej w pierwszym miesiącu stosowania wkładki, dlatego często w tym okresie, zaleca się stosowanie dodatkowej antykoncepcji. Istnieje, bowiem ryzyko, ze wkładka przemieści się lub wypadnie. Aby być pewnym co do skuteczność tej metody antykoncepcyjnej, kontroluj położenie wkładki u ginekologia, co najmniej raz w roku. Pamiętaj, że wraz z czasem (po kilku latach stosowania) skuteczność środka maleje. Przy silnych bólach brzucha, pieczeniu i upławach koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze do: Wkładka domaciczna (1)

Nelli_Furtado
Nelli_Furtado 12-08-2020 11:55

antykoncepcja

1

ja używam diafragme dopochwową jako zamiennik hormonalnej antykoncepcji... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze