Szukaj

Zalety i trudności stosowania metod naturalnego planowania rodziny

Podziel się
Komentarze0

Każda para jaka stoi przed decyzją o rodzaju planowania rodziny powinna być rzetelnie zapoznana z zaletami oraz wadami poszczególnych metod. Tak samo rzecz ma się w wypadku naturalnych metod zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą.
Należy mieć świadomość, że obserwacja zmian jakie zachodzą podczas cyklu miesięcznego w organizmie kobiety pozwala nam na wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych.


W poniższym artykule zajmiemy się ogólną charakterystyką naturalnych metod bez podzielenia ich na poszczególne rodzaje. Co ułatwi zapoznanie się z wadami oraz zaletami tej formy antykoncepcji, warto wiedzieć iż różnica pomiędzy metodami polega na sposobie zapisu lub interpretacji.


Przede wszystkim naturalne sposoby planowania rodziny są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Jedną z większych zalet tej formy zabezpieczenia, jest fakt iż propaguje ona monogamiczność, a tym samym zmniejsza możliwość zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową. Ponadto ma korzystny wpływ na psychikę człowieka, pozwala zrozumieć procesy zachodzące w organizmie kobiety. Poznaje ona lepiej własne ciało, szybciej może reagować na zmiany w nim zachodzące.Oczywiście wiadomo, że żadna z wybranych metod antykoncepcyjnych nie przynosi stu procentowej skuteczności i zawsze istnieje ryzyko pojawienia się ciąży na jaką nie byliśmy gotowi. Jednak dokładne i sumienne prowadzenie zapisów sprawia, że NPR jest praktycznie całkowicie bezpieczną metodą. Poza tym warunkiem niezbędnym do 100% skuteczności jest odpowiednia motywacja, dobre poznanie jej zasad oraz całkowita akceptacja metod. Dodatkowo właściwe stosowanie tej metody jest całkowite zaprzestanie współżycia w dni płodne.


NPR to metoda w pełni akceptowalna przez wszystkie wspólnoty religijne dlatego nie powoduje ono wyrzutów sumienia, jakie niestety mają niektóre pary które podejmują współżycie z zabezpieczeniem mechanicznym. Dlatego jej stosowanie pozostaje w zgodzie z sumieniem człowieka wrażliwego na kwestie etyczne własnego wyznania.


Metoda ta nie wymaga nadzoru lekarza, można ją stosować samodzielnie. Poza tym metoda ta jest w pełni bezbolesna. Metoda ta jest na tyle prosta, że stosowanie ich nie jest zależne od poziomu wykształcenia.


Metodę tą można odstawić bez konsultacji z lekarzem, gdyż nie pozostawia żadnych skutków ubocznych.  A po zaprzestaniu jej stosowania całkowicie powraca płodność.


Gdy kobieta zdecyduje się na zostanie matką, obserwacje czynione przez nią dzięki NPR pozwolą na dokładne ustalenie daty porodu.

Komentarze do: Zalety i trudności stosowania metod naturalnego planowania rodziny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz