Szukaj

Wyższe podatki i polityka uwalniania od „dymku” zwalczają palenie wśród przyszłych mam

Podziel się
Komentarze0

Szacuje się, że prawie 23% Amerykanek wita ciążę będąc palaczkami, a więcej niż połowa pań kontynuuje sięganie po papierosa, mimo stanu "błogosławionego", co według najnowszych badań znacznie zwiększa koszty opieki zdrowotnej podczas porodu oraz w okresach po nim.Badania dotyczące oddziaływania zakazów palenia oraz podatków nakładanych na produkty tytoniowe wykazały, że polityka odnosząca się do przemysłu nikotynowego - w danym państwie - może w znacznym stopniu ograniczyć palenie wśród przyszłych mam oraz zapobiec powrotowi do nałogu aż do czterech miesięcy po porodzie.

Odkryto m.in., że wzrost podatku na tytoń o 1$ zwiększył wskaźnik kobiet rzucających palenie z 44.1% do 48.9%.

Co więcej: wydaje się, że polityka, która ma na celu ograniczenie "zaciągania się" papierosami, jest stosunkowo efektywna w trzymaniu kobiet z dala od powrotu do nałogu, w ciągu kilku pierwszych miesięcy po wydaniu na świat potomka.


Wiadomo również, że wdrażanie polityki antynikotynowej w miejscach pracy także zwiększa ilość osób odcinających się od papierosa.

Wnioski te wysnuto po przeanalizowaniu uzależnienia od tytoniu wśród 225,445 kobiet, które zaszły w ciążę i zostały matkami w latach 2000 – 2005. Badania przeprowadzono w 29 amerykańskich stanach oraz w mieście Nowy Jork.

Dane dotyczące sytuacji palaczek sprzed okresu ciąży, informacje dotyczące zerwania z nałogiem w czasie jej trwania oraz stanu na 4 miesiące po porodzie zestawiono z danymi dotyczącymi cen papierosów, z informacjami o państwowych, federalnych i lokalnych podatkach na tytoń, a także z danymi na temat wydatków na działania zwalczające uzależnienie od papierosów oraz z danymi na temat całkowitych i częściowych zakazów palenia w miejscach pracy oraz restauracjach.

Mimo tak optymistycznych rezultatów tego dochodzenia naukowego badacze przekonują, że widoczny spadek liczby palaczy może mieć miejsce tylko wtedy, jeżeli państwo połączy odpowiednią politykę antynikotynową ze zwiększeniem podatków na papierosy oraz zadba, by miejsca pracy stawały się przestrzenią wolną od tytoniu.

Komentarze do: Wyższe podatki i polityka uwalniania od „dymku” zwalczają palenie wśród przyszłych mam

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz