Szukaj

Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?

Podziel się
Komentarze0

Niektóre osoby mają większy problem z rzuceniem palenia niż inne. Teraz specjaliści sugerują, że nieskuteczna walka z nałogiem nikotynowym nie jest tylko kwestią braku silnej woli, ale może wynikać z genów. Takie wnioski wysunięto po przeprowadzeniu analizy różnic genetycznych cytowanych w 22 różnych badaniach, w których udział wzięło 9,5 tys. palaczy rasy białej.

Analiza została przeprowadzona w oparciu o wcześniejsze badania z lat 1994-2014, w których brało udział od 100 do ponad 2 tys. uczestników.

Szczególną uwagę zwrócono na różnice w genach związanych z przetwarzaniem dopaminy - neuroprzekaźnika nazywanego potocznie „hormonem szczęścia”, który pobudza układ nagrody w mózgu.

Naukowcy uważają, że nikotyna zawarta w tytoniu uwalnia do mózgu dopaminę i to powoduje uzależnienie.

Analizując dane autorzy badania skupili się na sekwencji DNA odpowiedzialnej za przetwarzanie dopaminy zwanej Taq1A i odkryli, że palaczom, którzy mieli wariant tej sekwencji w postaci genotypu A2/A2 łatwiej było zerwać z nałogiem, niż osobom, które miały inne wariacje sekwencji Taq1A ( A1/A1 lub A1/A2).

Ten konkretny wariant był już analizowany od wielu lat, ale dopiero to badanie, dzięki temu, że zostało przeprowadzona na tak dużej grupie palaczy, dostarczyło przekonywujących dowodów na to, jak dużą rolę odgrywa wariant A2/A2 przy rzucaniu palenia – powiedział współautor badania Ming Li, profesor na Wydziale Psychiatrii i Nauk Neurobehawioralnych na Uniwersytecie Virginia.

Naukowcy odkryli znaczące powiązanie między wariantem A2/A2 a zdolnością do rzucenia palenia, jednak nie uzyskali na to definitywnego dowodu.

Wymagane są dalsze badanie genetyczne w tym zakresie. Ewentualne sukcesy kolejnych prac naukowych mogłyby przyczynić się do możliwości tworzenia indywidualnych terapii dla pacjentów w zależności od ich genotypu.

Li podkreślił jednak, że badania związku genów i nałogu nikotynowego są „w powijakach”, między innymi ze względu na złożoność tego zagadnienia. Jest wiele czynników genetycznych związanych z uzależnieniem od palenia. Analizowany wariant jest tylko jednym z nich.

Wyniki analizy naukowej zostały opublikowane 1 grudnia 2015 roku w internetowym wydaniu Translational Psychiatry.

Komentarze do: Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz