Szukaj

Kaszel palacza

Podziel się
Komentarze1

U wielu osób palących papierosy występuje tzw. kaszel palacza, jednak uzależnieni od nikotyny na tyle przyzwyczaili się do tego objawu, że praktycznie go nie dostrzegają. Niestety, pojawienie się kaszlu palacza i jego nieleczenie może mieć poważne konsekwencje.

Kaszel palacza

Kaszel palacza – jak go rozpoznać?

Kaszel palacza występuje u ludzi palących papierosy. Używka ta zawiera ponad 4 tysiące różnych substancji szkodliwych dla naszego organizmu i dróg oddechowych, dlatego im dłużej trwa nałóg, tym objawy będę bardziej nasilone. Kaszel ujawnia się przez cały dzień w formie „pochrząkiwania”, co dla osoby palącej może wydawać się normalne.

Przy kaszlu palacza dochodzi do wykrztuszania wydzieliny płucnej, która najczęściej ma kolor żółty lub żółto-brunatny, ponieważ jest to wydzielina ropna. Jej zapach nie jest przyjemny, a postać jest lepka i gęsta. Aby odkrztusić wydzielinę, płuca muszą wykonać ciężką pracę, ponieważ plwocina zalega mocno w płucach.

Następstwa kaszlu palacza

Skutki palenia papierosów mogą być różne, kończąc na raku płuc, jednak gdy naszym głównym objawem jest kaszel, zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Jeśli kaszel występuje co najmniej przez dwa lata w okresie trzech miesięcy bez przerwy, można podejrzewać POChP, jednak w większości przypadków palacze chorują na przewlekłe zapalenie płuc, co oczywiście też jest bardzo niebezpieczne. Aby potwierdzić zachorowanie na POChP trzeba przede wszystkim udać się do lekarza specjalisty – pulmonologa, i wykonać spirometrię.

Trzeba też pamiętać, że przewlekłe zapalenie oskrzeli może przerodzić się w przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Kaszel palacza powoduje także szereg innych dolegliwości, wśród których można wyróżnić:

 • pękanie przegród między pęcherzykami płucnymi,
 • pęcherze rozedmowe,
 • złe funkcjonowanie układu krążenia,
 • omdlenia,
 • nadciśnienie płucne,
 • obniżenie odporności,
 • rak płuc.

Palenie papierosów prowadzi do wielu chorób, które często są powodem śmierci pacjenta. Nasileniu kaszlu palacza powodowane jest też zanieczyszczeniem powietrza, spalinami czy wdychaniem innych substancji drażniących układ oddechowy.

Jak leczyć kaszel palacza?

Samo rzucenie palenia nie jest złotym środkiem, który wyleczy nas z dolegliwości, jednak jest podstawą do tego, by móc rozpocząć leczenie. Oczywiście uzależnienie od nikotyny jest jednym z najczęściej występujących uzależnień i zerwanie z nałogiem jest bardzo trudne. Nawet jeśli nie uda nam się całkowicie zerwać z paleniem, należy ograniczyć je w miarę naszych możliwości. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie oskrzeli z wydzieliny, która w nich zalega. Do dzisiaj najbardziej skuteczne są substancje uzyskiwane z roślin takich jak:

 • prawoślaz,
 • lawenda,
 • podbiał,
 • anyż,
 • tymianek,
 • żywokost.

Preparaty z tymi składnikami łagodzą podrażnienia oraz kaszel, działają też ochronnie na śluzówkę oskrzeli. Ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, co umożliwia płynne rozprzestrzenienie się preparatu i rozrzedzenie wydzieliny. Aby pomóc w wydostaniu się plwociny z organizmu ważny jest tzw. drenaż ułożeniowy – przyjęcie odpowiedniej pozycji ciała, co powoduje spływanie wydzieliny pod wpływem siły ciężkości.

Nie bój się badania

Im wcześniej udamy się do lekarza, tym lepiej. Bardzo ważne jest szybkie wykrycie przyczyn kaszlu i wdrożenie leczenia, które może uratować nasze życie. Czas liczy się szczególnie wtedy, jeśli dojdzie do rozpoznania POChP. Ludzie bardzo często nie chcą przyznać się do kaszlu palacza, dlatego ważne jest, by badania wykonać dokładnie. Wieloletni palacze często oszukują i przy wywiadzie przeprowadzanym przed wykonaniem spirometrii twierdzą, że nie miewają duszności, bądź też że nie kaszlą w ogóle.

Badania spirometrycznie kierowane są przede wszystkim do osób po 40. roku życia, ponieważ są one najbardziej narażone na POChP, a 14 października każdego roku takie badania można wykonać bezpłatnie na terenie całej Polski.

Aleksandra Socha

Komentarze do: Kaszel palacza (1)

palacz991
palacz991 25-04-2014 12:42

Jak rozpoznać kaszel palacza?

1

witam od jakiegoś czasu każdego poranku strasznie kaszlę, tak jak bym miał ochotę coś odksztusić czy wyksztusić ze swojego organizmu ;/ normalnie jak by mi sie na wymioty miało zaraz zbierać z tym że nie mam żadnej wydzi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze