Szukaj

Wsparcie lekarza

Podziel się
Komentarze0

Z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin wśród pacjentów chorych na raka płuca, wynika, że podczas przygotowywania procesu leczenia onkologicznego w przypadku prawie połowy pacjentów nie brał udziału lekarz pierwszego kontaktu. Wśród ankietowanych 44, 6% potwierdziło brak współpracy specjalisty onkologa z lekarzem pierwszego kontaktu podczas początkowych etapów przygotowywania pacjenta do terapii onkologicznej. 38,8% badanych potwierdziło udział lekarza pierwszego kontaktu w określeniu stanu ogólnego. 22,3% odpowiedziało, że lekarz pierwszego kontaktu zastosował leczenie mające poprawić stan ogólny. 3,6% chorych było leczonych objawowo.

Badanie ankietowe, które przeprowadzono w 2011 roku, objęło 314 pacjentów z całej Polski.

Pacjenci ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin podkreślają jak ważna jest rola lekarza pierwszego kontaktu w leczeniu onkologicznym. Zdaniem pacjentów istotny jest przede wszystkim zasób wiedzy, którą dysponuje lekarz I kontaktu, jako osoba mająca komplet informacji i danych medycznych na temat pacjenta. Zdaniem Anny Żyłowskiej ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin współpraca onkologa z internistą daje również pacjentowi poczucie bezpieczeństwa.

 

"Mój lekarz pierwszego kontaktu zna mnie od wielu lat. Wie, jakie przechodziłam choroby, wie jak reaguję na rozmaite czynniki, wie w jakim stanie są moje nerki. Dzięki temu mogliśmy przewidzieć wiele skutków ubocznych i objawów związanych z reakcją mojego organizmu np. na chemioterapię”  mówi Anna Żyłowska.


Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin

Szczeciński oddział Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca powstał w listopadzie 2008 r. Misją Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca jest przede wszystkim poprawa sytuacji pacjentów chorych na raka płuca. Stowarzyszenie chce również zwrócić uwagę społeczeństwa na zagrożenia wpływające na zwiększoną zachorowalność na nowotwór płuca w Polsce oraz zjednoczyć pacjentów, opiekunów, specjalistów w dziedzinie ochrony zdrowia, polityków i przedstawicieli środków masowego przekazu w walce przeciwko tej chorobie.

 

Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca udziela praktycznego i emocjonalnego wsparcia pacjentom i ich bliskim poprzez przekazanie niezbędnych informacji na temat raka płuca, profilaktyki i dostępnych możliwości terapeutycznych. Więcej informacji na temat działalności Stowarzyszenia znajdą Państwo na stronie: www.rakpluca.szczecin.pl

Komentarze do: Wsparcie lekarza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz