Szukaj

W skrócie: magnetyczne nanocząsteczki węgla przeciwko nowotworom

Podziel się
Komentarze0

Badacze z uniwersytetu w Teksasie badają teraz możliwości, jakie oferują syntetezowane magnetyczne nanocząsteczki węgla. Na przykład, mówią naukowcy, mogą one selektywnie niszczyć komórki nowotworowe.Nie jest to pierwszy raz, kiedy badacze pochylają się nad potencjałem nanopartykuł magnetycznych, jeżeli chodzi o niszczenie komórek nowotworowych.

Artykuł opublikowany w przeglądzie naukowym Journal of Biomedical Optics, przedstawiony przez zespół naukowców z uniwersytetu w Teksasie w Arlington, zapisuje się więc w tej dziedzinie badań, która rozwija się już od kilku lat.

Prace zaprezentowane przez amerykańskich badaczy opierają się na technice syntezy nanocząsteczek węgla wyposażonych w atom żelaza. Nanocząsteczki te powstają dzięki produkcji łuku elektrycznego w roztworze benzenu.


W rozmiarze od 5 do 10 nanometrów, nanocząsteczki te bardzo łatwo można wstrzyknąć do tkanki nowotworowej tam, gdzie można je utrzymać przy pomocy pola magnetycznego. Pokryte substancją, która sprawia, że przytwierdzają się one do komórek nowotworowych, są w stanie wyprodukować hipertermię wystarczająco skuteczną, aby zabić komórki nowotworowe i pozostawić nietknięte komórki zdrowe, które je otaczają.

Ale w jaki sposób badaczom udało się wytworzyć taką hipotermię? Otóż, podgrzewanie komórek polega na użyciu wiązek laserowych, które działają w bliskiej podczerwieni. Ta technika hipertermii przedstawia zalety do tej pory niespotykane, które sprawiają, że przeważa ona nad innymi technikami, które do tej pory zostały zaproponowane.

Na przykład, rozmiar nanocząsteczek węgla jest mniejszy niż rozmiar nanorurek, a to sprawia, że nanocząsteczki są mniej toksyczne dla komórek.

Komentarze do: W skrócie: magnetyczne nanocząsteczki węgla przeciwko nowotworom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz