Szukaj

Województwo mazowieckie w walce o zdrowych mieszkańców

Podziel się
Komentarze0

Konkurs Zdrowa Gmina, który po raz czwarty organizowany jest przez Polską Unię Onkologii. W tym roku zaangażował do działania już kilkanaście gmin z województwa mazowieckiego. Ideą konkursu Zdrowa Gmina jest podkreślenie wagi badań profilaktycznych, a jego główne zadanie to zachęcanie ludzi do zgłaszania się na badania mające na celu wczesne wykrycie raka piersi, szyjki macicy oraz jelita grubego.


Wcześnie wykryta i leczona choroba nowotworowa często daje szanse na całkowity powrót do zdrowia. Mammografia, cytologia i kolonoskopia to jedne z podstawowych badań, dzięki którym można wykryć nowotwór we wczesnym stadium.

Aktywna Gmina Wołomin

Gmina Wołomin była pierwszą z gmin, która w tym roku zgłosiła się do udziału w Konkursie Zdrowa Gmina. Najważniejszą z aktywności prowadzonych przez gminę jest podjęcie działań pilotażowych dotyczących zaszczepienia dwunastoletnich dziewczynek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego typu HPV, który jest odpowiedzialny za około 70% przypadków raka szyjki macicy. Gmina Wołomin dba również o  swoich starszych mieszkańców. W tegorocznych działaniach gmina wesprze 80 osób powyżej 65 roku życia i umożliwi im wykonanie densytometrii - badań w kierunku osteoporozy. Gmina finansuje również szczepienia ochronne przeciwko meningokokom typu C. W gminie prowadzone są także badania przesiewowe dla mężczyzn w wieku od 55 do 70 lat w kierunku raka prostaty.


Wygraj zdrowie

Główną wygraną w konkursie jest oczywiście zdrowie, a nawet życie mieszkańców, a środkiem do celu może być nagroda w wysokości 100 000 zł, które zwycięska gmina dostanie na realizację programów profilaktycznych. Obserwując poprzednie edycje konkursu można zauważyć, że dzięki konsekwentnej edukacji i budowaniu świadomości znaczenia profilaktyki 140 000 nowych osób zgłosiło się na badania w stosunku do okresu sprzed działań konkursowych. Rekordziści poprawili swoje wyniki zgłaszalność na mammografię i cytologię nawet o 47 proc.

Działajmy

Inne gminy powinny brać przykład z niezwykłej aktywizacji zdrowotnej gminy Wołomin. W zeszłym roku z województwa mazowieckiego o status Zdrowej Gminy walczyło aż 57 gmin.  Do tej pory z całej Polski zgłosiło się 74 gminy, w tym 13 z województwa mazowieckiego. Gminy przystępujące do konkursu jako motywację podawały zazwyczaj chęć poprawy stanu świadomości mieszkańców oraz możliwość poprawy jakości profilaktyki zdrowotnej jaką daje wygrana finansowa w konkursie. Natomiast gminy, które jeszcze się nie zdecydowały za główną przeszkodę uznają niskie zainteresowanie społeczne. Do wzięcia udziału w czwartej edycji Konkursu Zdrowa Gmina zaproszone są wszystkie gminy w Polsce, które do 30 sierpnia mogą zgłosić swój udział w konkursie na stronie www.konkurszdrowagmina.pl.

Komentarze do: Województwo mazowieckie w walce o zdrowych mieszkańców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz