Szukaj

Witamina D poprawia wzrok u seniorów

Podziel się
Komentarze0

Na niedobór witaminy D cierpi wielu mieszkańców państw zachodnich. Niedobór ten jest odpowiedzialny za epidemię choroby, która dotyka prawie każdego aspektu ludzkiego zdrowia. Nawet dobry wzrok jest zależny od właściwego poziomu witaminy D, jak pokazuje ostatnie badanie, które znalazło ostateczne powiązanie między spożyciem tej molekuły a poprawą wzroku u osób starszych, informuje serwis Natural News.Badacze z University College of London w Wielkiej Brytanii doszli do takiego wniosku, po przejrzeniu literatury na temat korzyści płynących z witaminy D w redukcji – a nawet eliminowaniu – płytek amyloidowych w mózgu, powiązanych z chorobą Alzheimera.

Wysnuli hipotezę, że być może molekuła ta jest w stanie eliminować toksyczne związki odpowiedzialne za zwyrodnienie plamki żółtej oka.

Hipotezę tę udało się potwierdzić w testach, kiedy naukowcy podali witaminę D rocznej samicy myszy: co trzy dni, przez sześć tygodni (odpowiednik ok. 6 lat u ludzi) gryzoniowi aplikowano roztwór z krokosza barwierskiego i ok. 40 UI witaminy D.


Okazało się, że wzrok samicy doznał znaczącej poprawy. Kolejne testy pozwoliły stwierdzić, że u myszy doszło także do redukcji poziomu makrofagów związanych z zapaleniem.

Złogi płytek beta-amyloidowych, powodujących psucie wzroku, również zostały zredukowane. Ponieważ płytki beta-amyloidowe są kojarzone z chorobą serca i chorobą Alzheimera, korzyści płynących z zażywania witaminy D nie można przecenić.

Codzienne zażywanie suplementów zawierających terapeutyczne dawki witaminy D to bardzo prosta i skuteczna metoda na zatrzymanie postępowania choroby, piszą autorzy badania w Neurobiology and Aging.

Prof. Douglas Kell z BBSRC (Biotechnology and Biological Sciences Research Council) mówi: badanie to pokazuje, w jaki sposób prace nad jedną częścią ciała mogą przywieść naukowców do odkryć, które mają o wiele szersze zastosowania.

Inne badanie, opublikowane w 2011 w Archives of Ophthalmology pokazało, że ludzie z większym poziomem witaminy D we krwi byli o wiele mniej zagrożeni rozwojem degeneracji plamki żółtej związanej z wiekiem.

Wysokie poziomy tej molekuły są związane z ok. 60% redukcją ryzyka utraty wzroku.

Komentarze do: Witamina D poprawia wzrok u seniorów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz