Szukaj

Witamina A może zmniejszyć ryzyko czerniaka złośliwego

Podziel się
Komentarze0

Suplementy witaminy A mogą zredukować ryzyko zachorowania na śmiertelnego raka skóry, czyli na czerniaka złośliwego, jak podają nowe badania. Badanie to ukazało się w Journal of Investigative Dermatology, a jego rezultaty pokazały, że ludzie, którzy zażywają witaminę A, byli o 60% mniej zagrożeni czerniakiem złośliwym w czasie 6 lat obserwacji. Ludzie, którzy zażywali w przeszłości witaminę A, ale potem zaprzestali, nie bylo chronieni.Dodatkowo, redukcja ryzyka była wyraźniejsza u kobiet niż u mężczyzn.

Jest to obiecujący dowód na to, że poza ekranem przeciwsłonecznym istnieje jeszcze inny sposób na zapobieganie czerniakowi złośliwemu,
powidziała pani doktor Gail Mercurio, dermatolog z centrum medycznego University of Rochester Medical Center, która nie była związana z tym badaniem.

Gdzie możemy znaleźć więc witaminę A, aby jak najlepiej się chronić? W słodkich ziemniakach, w szpinaku, w marchewce, w mleku, w jajkach oraz w wątróbce. Witamina ta, poza tym, że chroni przed rakiem, odgrywa również znaczącą rolę dla dobrego wzroku, zdrowia kości, funkcji immunologicznych oraz reprodukcji, ale w wysokich dawkach może być toksyczna.

Genetyka może zwiększyć ryzyko czerniaka złośliwego

Czerniak złośliwy jest szóstym w kolejności głównym nowotworem w Stanach Zjednoczonych, jak stwierdza American Cancer Society. Około 76 000 przypakdów czerniaka złośliwego ma zostać zdiagnozowanych w 2012 roku na łonie populacji amerykańskiej.

W badaniu, które zostało tutaj przywołane, badacze przebadali około 69 000 kobiet i mężczyzn. Okazało się, że po 6 latach obseracji, 566 osób zachorowało na czerniaka złośliwego. Pośród 59 000 ludzi z badania, którzy nigdy nie zażywali suplementów witaminy A, stwierdzono 506 przypadków tego nowotworu. Natomiast, pośród 5 800 osób, które stale zażywały witaminę A, regularnie przez ponad dziesięć ostatnich lat, stwierdzono 28 przypadków tej choroby.


Jedna z autorek badania, doktor Maryam Asgari, dermatolog oraz badaczka na Kaiser Permanente w Oakland stwierdza, iż efekt ochronny u kobiet może być większy niż u mężczyzn, ponieważ mężczyźni są bardziej podatni na uszkodzenia wywołane promieniowaniem ultrafioletowym.

Doktor Maryam Asgari podkreśla jeszcze, że ostatnie badania na zwierzętach pokazały, że samice mogą mieć więcej naturalnej ochrony w skórze niż samce.


Nowe badanie stwierdziło również, że ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego było również zredukowane najbardziej u tych, którzy zażywali wysokie dawki suplementów. Ale, doktor Maryam Asgari przestrzega jeszcze przed nadmiernym zażywaniem tej witamin, ponieważ może ona prowadzić do pojawiania się różnych problemów, typu dolegliwości wątroby oraz utrata masy kostnej.

Określono graniczne dawki witaminy A, przestrzega badaczka. Aktualne zalecenia mówią o 700 mikrogramach witaminy A dziennie dla dorosłej kobiety oraz o 900 mikrogramach dla dorosłego mężczyzny (są to zalecenia amerykańskiego instytutu zdrowia,  National Institutes of Health). Podkreślmy jeszcze, że ponad 2 800 mikrogramów witaminy A może prowadzić do toksycznych objawów u dorosłych.

Genetyczne ryzyko

Redukcja ekspozycji na słońce od dawna była zalecana jako prewencja czerniaka złośliwego. Obejmuje to ograniczanie czasu spędzanego bezpośrednio na słońcu, używanie balsamów przeciwłonecznych, a także unikanie łóżek do opalania.

Na nieszczęście, słońce nie jest jedyną przyczyną raka skóry. Albowiem, eksperci mówią też o silnym genetycznym czynniku. Nawet osoba najbardziej czujna na unikanie kontaktu ze słońcem, mówi doktor Mary Gail Mercurio, może być zagrożona czerniakiem złośliwym, zwłaszcza, jeżeli ma jasną skórę, rude albo blond włosy oraz piegi.

Mimo że wyniki tych badań są satysfakcjonujące,
jak dodaje jeszcze specjalistka, to jednakże nie jest jasne, jak wiele witaminy A przynosi korzyści.

Nie znamy jeszcze optymalnej dawki,
mówi doktor Mary Gail Mercurio. Kolejne badania powinny rozjaśnić tę kwestię, czyli pytanie, ile należy brać witaminy A w postaci suplementów, aby skutecznie uchronić się przed czerniakiem złośliwym.

Komentarze do: Witamina A może zmniejszyć ryzyko czerniaka złośliwego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz