Szukaj

Wirus powodujący katar lekiem na raka?

Podziel się
Komentarze0

Wirusy mają liczne właściwości molekularne, które czasami mogą działać przeciwko nam. Lecz jeśli dokonamy transformacji, możemy ich użyć na naszą korzyść, tak aby zniszczyć komórki rakowe - tak sugeruje najnowsze badanie przeprowadzone na adenowirusach, czyli mikroorganizmach odpowiedzialnych za katar i przeziębienia, które przebiegają często bezobjawowo.Wirusy to skomplikowane cząsteczki organiczne nieposiadające struktury komórkowej, zbudowane z białek i kwasów nukleinowych. Ich materiał genetyczny występuje w postaci RNA lub DNA.

Ponadto wykazują cechy komórkowych organizmów żywych i materii nieożywionej. Jednak zazwyczaj uważane są za żywe. Namnażanie wirusów (replikacja) jest zależne od rodzaju kwasu nukleinowego, który znajduje się w wirionie.

Na poziomie molekularnym, wirus wymaga od swojej „ofiary” produkowanie białka E4-ORF3, które działa na poziomie niektórych genów. Proteina ta odziałuje na tzw. kompleks p53.

Białko p53 jest zaangażowane w szczególności w aktywację mechanizmów naprawy DNA oraz indukcję śmierci komórki, co jest odpowiedzią na uszkodzenia DNA.


Ostatnie badania wykazały, że białko i zarazem czynnik transkrypcyjny o własnościach supresora nowotworowego - p53 - było nieaktywne w połowie przypadków chorób nowotworowych.

Białko E4-ORF3 przeciwdziała temu czynnikowi transkrypcyjnemu, nie pozwalając mu na spełnianie jego normalnych funkcji. A to przekłada się na wrażliwości komórki, która z powodu uszkodzenia DNA, traci jedną ze swych barier.

Białka E4-ORF3 mają więc tendencję do stopniowego wyłączania genów, które chronią komórkę.

Naukowcy pracują teraz nad wykorzystaniem adenowirusów na naszą korzyść, jeśli chodzi o leczenie raka. Dr Clodagh O'Shea wraz ze współpracownikami z Salk Institute for Biological Studies podjęli działania w celu określenia, w jaki sposób E4-ORF3 hamuje geny rakowe.

E4-ORF3 łączy się i formuje najpierw dimery, które są efektem połączenia dwóch jednakowych cząsteczek. Następnie nowe proteiny zlepiają się ze sobą i stopniowo zaczynają tworzyć trójwymiarową sieć. Czyli „łapią” w swoje sieci czynniki transkrypcyjne, biorące udział w zwalczaniu nowotworów i wzrostu komórek, podobnie jak pająk łapie ofiary w swą sieć.

Na razie naukowcy są na bardzo wstępnym etapie badań. Z pewnością są coraz bliżej nowego sposobu na wyleczenie tej uśmiercającej tak wiele istnień choroby.

Komentarze do: Wirus powodujący katar lekiem na raka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz