Szukaj

Wirus HPV związany z większą ilością przypadków raka krtani

Podziel się
Komentarze0

Zarażenie wirusem HPV, czyli infekcja roznoszona drogą płciową, zazwyczaj jest uważana za związaną z rakiem szyjki macicy. A jednak, najnowsze badania pokazują, iż infekcja ta może także podnosić pięciokrotnie ryzyko raka strun głosowych bądź raka krtani.Prace ukazały się w Journal of Infectious Disease.

Analizy te przeprowadzili chińscy naukowcy, którzy pochylili się nad wynikami z 55 uprzednio przeprowadzonych badań, cofając się nawet o 20 lat.

Okazało się, że 28% ludzi z nowotworem krtani miało tkankę nowotworową przetestowaną pozytywnie w kierunku wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Ale proporcje znacznie się różniły w zależności od badania (0 nowotworów gardła u pacjentów z HPV do 79% z infekcją).


Dr William Mendenhall, nie biorący udziału w badaniu onkolog z University of Florida, mówi: odkryliśmy, że HPV wydaje się związany z rakiem płaskonabłonkowym głowy, szyi oraz gardła.

Ryzyko zachorowania na tego typu nowotwory rośnie wraz z nikotynizmem, spożywaniem alkoholu, kiepską dietą oraz kontaktem z niektórymi chemikaliami.

Dr William Mendenhall dodaje: uważamy, że związek HPV z rakiem gardła jest względnie słaby. Większość pacjentów, których leczę, ma długą historię palenia, a także ciężkiego picia.

American Cancer Society ocenia, że w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych ponad 12 000 ludzi zostanie zdiagnozowanych z rakiem gardła, a ponad 3 600 z nich umrze.

Komentarze do: Wirus HPV związany z większą ilością przypadków raka krtani

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz