Szukaj

Większość użytkowników soczewek kontaktowych nie przestrzega właściwej higieny

Podziel się
Komentarze0

Myślisz, że jesteś wzorem do naśladowania, kiedy przychodzi do czyszczenia i używania soczewek kontaktowych? Niekoniecznie można ci wierzyć. Nowe badanie, które ukazało się w dzienniku Optometry and Vision Science, pokazuje, że jedynie 2 procent użytkowników soczewek kontaktowych przestrzega właściwie zaleceń, jeżeli chodzi o higienę. A ponad 80% ludzi jedynie gorąco wierzy, iż podążają dobrą ścieżką.Najgorszymi rzeczami, niedopuszczalnymi, które jednak ludzie stale popełniają, jest branie prysznica, pływanie, a nawet chodzenie spać z soczewkami kontaktowymi założonymi na oczy. Dodatkowo, użytkownicy używają swoich soczewek o wiele dłużej niż powinni, zanim założą nową parę, stwierdza raport NPR.

Inne grzechy związane z nieprawidłowym noszeniem soczewek kontaktowych, to przelewanie roztworu do pudełka na soczewki kontaktowe, zamiast używania nowego, świeżego roztworu każdego dnia. I nie wymienianie – nigdy albo rzadko – pudełka na soczewki.

Jest to wyjątkowo powszechne dla soczewek z dwutygodniowym terminem użytkowania, stwierdza Randall Furest, rzecznik amerykańskiego stowarzyszenia AOA (American Optometric Association). Ludzie często używają tych soczewek przez trzy tygodnie, a nawet miesiąc, co może spowodować poważne problemy.

W nowym badaniu, które ukazało się w Optometry and Vision Science, 72% użytkowników soczewek kontaktowych, przepytanych w ankiecie, przyznało się, iż doświadczyło już dyskomfortu związanego z soczewkami; natomiast 47% donosi, iż miało infekcję związaną z soczewkami.

Jak donosi ABC News na temat potencjalnych problemów, które mogą wynikać z niewłaściwej higieny dotyczącej oczu u soczewek: średnie problemy obejmują między innymi zapalenie spojówek, które może być spowodowane przez bakteryjną infekcję i które powszechnie jest znane jako „czerwone oczy”. Generalnie, kilka dni zapuszczania kropli do oczu może całkowicie rozwiązać ten problem. 


Z drugiej strony tego spektrum są infekcje spowodowane przez bakterie Escherichia coli, pseudomonas oraz  przez pierwotniaka Acanthamoeba. Te infekcje grożą potencjalnym ofiarom utratą wzroku, a nawet całej gałki ocznej.


Widzimy często pacjentów z wrzodami spowodowanymi przez bakterie pseudomonas, z zielono-szarą ropą, jak powoli tracą wzrok, mówi jeden z badaczy, Dwight Cavanagh, profesor oftalmologii w centrum medycznym UT Southwestern Medical Center. Widzimy infekcje amebowe u ludzi, którzy biorą prysznic w soczewkach kontaktowych na oczach, którzy pływają w jeziorach i stawach, gdzie te pierwotniaki świetnie prosperują. Te infekcje są straszliwe.

Aby zminimalizować ryzyko tych komplikacji, amerykańska agencja AAO (American Academy of Ophthalmology), Contact Lens Association for Ophthalmologists, Cornea Society i American Society of Cataract and Refractive Surgery, oferują takie wskazówki, z których mogą skorzystać nie tylko amerykańscy użytkownicy soczewek.

– zawsze używaj mydła i wody do mycia rąk i upewniaj się, że twoje ręce są wysuszone niestrzępiącym ręcznikiem, zanim zaczniesz manipulować soczewkami;

- próbuj unikać kontaktu soczewek z wodą (na przykład, usuwaj soczewki, zanim pójdziesz pływać);

- nie susz i nie przechowuj soczewek jedynie w wodzie, niezależnie od tego, czy jest to woda sterylna, czy też z kranu;

- nigdy nie mocz swoich soczewek w swojej ślinie;

- roztwór soli fizjologicznej oraz krople nawilżające nie są przeznaczane do dezynfekowania twoich soczewek kontaktowych;

- wyrzuć swoje stare soczewki i zacznij świeżą parę, kiedy masz to zrobić (opierając się na grafiku danym ci przez twojego specjalistę od oczu);

- myj i czyść właściwie swoje soczewki kontaktowe;

- wyczyść swoje soczewki palcem, a następnie wypłucz je w roztworze, kiedy myjesz soczewki (nawet wtedy, kiedy masz roztwór „nie wymaga czyszczenia”);

- wypłucz swoje pudełko na soczewki kontaktowe w roztworze, a nie w wodzie. Niech pojemnik wyschnie na świeżym powietrzu;

- wymień swój pojemnik na soczewki kontaktowe co trzy miesiące (najpóźniej)!

Komentarze do: Większość użytkowników soczewek kontaktowych nie przestrzega właściwej higieny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz