Szukaj

Wady wzroku - problem dla aktywnych

Podziel się
Komentarze0

Lato to okres, w którym szczególnie chętnie podejmuje się wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne. Piękna pogoda zachęca do uprawiania sportu, podróżowania i zabaw na wolnym powietrzu. Niestety, wady wzroku, które ma już prawie połowa Polaków, nie sprzyjają takim sposobom spędzania wolnego czasu. Pomóc może zabieg laserowej korekcji.Planując wakacyjne wyprawy i podejmując aktywność fizyczną, wszystkie osoby z wadami wzroku powinny odpowiednio się do tego przygotować. Ważne jest, by wiedzieć, jak pomóc swoim oczom i nie pogorszyć ich stanu zdrowia podczas wysiłku.

Szkła nie pomagają


Wykonywanie wielu aktywności w okularach jest znacznie utrudnione. Mogą one zawężać pole widzenia, zsuwać się z nosa, parować w wysokiej temperaturze. Rezygnacja z ich noszenia wiąże się natomiast z dużym spadkiem jakości widzenia. Może to powodować znaczny dyskomfort, a w niektórych dziedzinach sportu być czynnikiem dyskwalifikującym. Ostre widzenie i swobodę ruchu umożliwiają osobom z wadami wzroku soczewki kontaktowe lub laserowa korekcja.

Soczewki kontaktowe to rozwiązanie doraźne, laserowa korekcja ma natomiast działanie długofalowe. Pacjenci, którzy zdecydowali się na taki zabieg mogą bez żadnych przeszkód wykonywać dowolne aktywności. Zaletą laserowej korekcji wady wzroku jest natychmiastowa skuteczność oraz fakt, że dotychczasowa wada jest usuwana raz na zawsze - mówi dr Barbara Czarnota z kliniki okulistycznej Lexummedica.

Ograniczenia w uprawianiu sportu


Co dziesiąty pacjent, który już zdecydował się na laserową korekcję, uzasadniał swój wybór chęcią swobodnego uprawiania różnego rodzaju sportów - wynika z danych kliniki Lexummedica, specjalizującej się w tego typu zabiegach. Dyscyplinami, w których wady wzroku są dużym utrudnieniem są wszelkiego rodzaju sporty walki. Trening np. karate czy boksu ze względu na wysoką kontaktowość jest niemożliwy

w okularach, a w soczewkach kontaktowych może być niebezpieczny. Podobnie jest w przypadku dyscyplin wymagających dużej dynamiki, takich jak np. tenis, gry zespołowe czy nawet zwykła jazda na rolkach.

W okularach nie popływasz…

Inną dyscypliną, w której wada wzroku bardzo przeszkadza, jest pływanie. Okuliści nie polecają pływania w soczewkach kontaktowych, gdyż grozi to zakażeniem rogówki. Wiadomo jednak, że nie wszyscy się do tej rady stosują. Pojawiają się natomiast różne nowatorskie akcesoria dedykowane „okularnikom”, którzy spędzają czas na sportowo. Dla osób uprawiających sporty wodne dostępne są np. specjalne  okulary pływackie wyposażone w szkła korekcyjne. Negatywny wpływ na oczy może mieć także chlorowana woda w basenie.


Pływanie, zwłaszcza w basenie z chlorowaną wodą, może podrażnić spojówki i wywołać reakcję zapalną. Tu pomocne są okulary pływackie, a także, po wyjściu z basenu, zastosowanie kropli nawilżających do oczu, tzw. sztucznych łez - radzi dr Barbara Czarnota z kliniki okulistycznej Lexummedica.

… i nie zanurkujesz

Wspaniały sport, jakim jest nurkowanie, przyciąga wielu, ale trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Podwodny świat mogą zwiedzać osoby z astygmatyzmem, krótko - czy dalekowzrocznością, konieczne jest jednak założenie jednorazowych higienicznych soczewek kontaktowych lub zakup maski ze szkłami korekcyjnymi. Taki sprzęt to jednak wydatek ok. 300-400 zł, z kolei soczewki mogą przemieszczać się na rogówce, a tym samym zmniejszać przyjemność czerpaną z nurkowania. Miłośnicy tego sportu często dla wygody, ale także ze względów ekonomicznych decydują się więc na laserową korekcję wady wzroku. 

Sport dobry dla oka

Należy pamiętać, że aktywność fizyczna ma zdecydowanie pozytywny wpływ na stan zdrowia. Ruch poprawia przede wszystkim krążenie krwi we wszystkich narządach, także w naczyniach oka. Dzięki temu kondycja narządu wzroku polepsza się. Z wadą wzroku czy bez, zawsze trzeba być jednak uważnym, gdyż  uprawiając sport w ciepłe, letnie dni, wzrok narażony jest na pewne niebezpieczeństwa. Jednym z nich jest m.in. wysychanie oka, które występuje najczęściej podczas jogginu i jazdy na rowerze. Objawia się to pieczeniem, łzawieniem i uczuciem dyskomfortu. Aby tego uniknąć warto założyć specjalne okulary - gogle dla sportowców. 

Komentarze do: Wady wzroku - problem dla aktywnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz