Szukaj

Zapalenie spojówek

Podziel się
Komentarze1

Spojówki spełniaja rolę ochronną. Ich najczęstszą chorobą jest zapalenie o typowych, stosunkowo łatwych do rozpoznania objawach. Chory odczuwa pieczenie, świąd kłucie pod powiekami, wystepuje łzawienie i światłowstret. Spojówki stają się zaczerwienione i obrzekłe. W worku spojówkowym pojawia się wydzielina gromadząca się w kacikach i na brzegach powiek, czasem wyciek ropny. Na powierzchni spojówek mogą tworzyć się szarożółtawe błony. Powieki są często obrzękłe, a ich brzegi sklejają się, zwłaszcza po śnie nocnym.

Rozróżniamy:
  • Zapalenia spojówek wywołane zakażeniami.
  • Zapalenia spojówek niezakaźne.
  • Zapalenia spojówek autoimmunologiczne.
  • Zakaźne zapalenie spojówek.
Leczenie zapalenia spojówek powinno być rozpoczęte jak najszybciej. Krople lub maści do oczu są zwykle najskuteczniejsze zarówno w walce z alergią, jak i w przypadku infekcji bakteryjnych czy grzybiczych. Krople są wodniste i dlatego są szybko usuwane z oka, więc trzeba je zakraplać nawet co 3-4 godziny. Maści mają gęstą konsystencję i pokrywają spojówkę cienką warstwą, która dość długo utrzymuje się. Dlatego można je stosować tylko 2-4 razy dziennie.


W przypadku ciężkich zakażeń może być konieczne podawanie antybiotyków nie tylko w kroplach czy maści ale także w postaci tabletek czy zastrzyków. Czasem aby prawidłowo dobrać antybiotyk, konieczne jest pobranie ze spojówki gromadzącego się tam wypływu, aby w laboratorium można było zidentyfikować rodzaj bakterii i określić, na jaki antybiotyk są najbardziej wrażliwe.

Leczenie zapalenia spojówek trwa najczęściej 10-14 dni, a widoczna poprawa jest już po 7 dniach leczenia.

Komentarze do: Zapalenie spojówek (1)

ulaszulba
ulaszulba 13-01-2010 10:24

Zapalenie spojówek - antybiotyki nie pomagają

1

Już szósty dzień mam dolegliwości dotyczące oka. Zaczęło się w piątek od pieczenia i miałam wrażenie, że coś mi tam wpadło, więc pocierałam, przemywałam. W sobotę rano pojechałam do szpitala. Pani stwierdziła, że to zapa... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze