Szukaj

W jaki sposób śmiertelny rak skóry rozprzestrzenia się na inne części ciała?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Virginia Commonwealth University Massey Cancer Center dokonali właśnie odkrycia pozwalającego zrozumieć proces, poprzez który gen mda-9/syntenin przyczynia się do powstawania metastaz w czerniaku złośliwym. Prawdopodobnie gen ten działa tak samo w przypadku innych nowotworów, czytamy w Cancer Research.Badanie pokazało, że wspomniany gen jest kluczowym regulatorem angiogenezy, czyli procesu, w którym powstają nowe naczynia krwionośne w guzach.

Dr Paul B. Fisher, główny autor badania, sklonował w laboratorium gen mda-9/syntenin i tłumaczy: nasze badania to krok bliżej ku zrozumieniu w jaki sposób dokładnie czerniak złośliwy przerzutowy, wysoce agresywny i odporny na terapię, rozprzestrzenia się w ciele.

Co więcej, analiza ludzkiego genomu pokazała, że gen ten występuje w nadmiarze w większości nowotworów, a to oznacza, że nowe leki wymierzone w ten gen mogłyby prawdopodobnie leczyć szerokie spektrum śmiertelnych nowotworów.

Naukowcy odkryli, że gen mda-9/syntenin reguluje ekspresję protein odpowiedzialnych za angiogenezę, włączając w to czynnik IGFBP-2 (ang. insulin growth factor binding protein-2, IGFBP-2) i interleukinę-8 (IL-8).


Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że IGFBP-2 sprzyja angiogenzie w ludzkim czerniaku.

Badacze przeprowadzili serie eksperymentów in vivo i in vitro, które potwierdziły, że gen mda-9/syntenin wiąże się z macierzą ekstrakomórkową (EMC, ang. extracellular matrix, substancja wydzielana przez komórki), aby zapoczątkować łańcuch biologicznych wydarzeń, które prowadzą do wydzielania IGFBP-2 przez komórki nabłonkowe wyściełające wewnętrzną powierzchnię naczyń krwionośnych w całym układzie krążenia.

Sekrecja IGFBP-2 powoduje zaś, że komórki te produkują i wydzielają inny czynnik, VEGF-A (ang. vascular endothelial growth factor-A), czyli proteinę, która pośredniczy w rozwoju i tworzeniu nowych naczyń krwionośnych.

Być może więc IGFBP-2 posłuży jako nowy biomarker postępowania czerniaka złośliwego u pacjentów.

Dr Fisher mówi: jest to przełomowe odkrycie, zrozumienie angiogenezy i jej wpływu na metastazy. Pracujemy teraz nad molekułami, które będą wymierzone w gen mda-9/syntenin i czynnik IGFBP-2, jako potencjalne leki przeciwko czerniakowi i innym nowotworom.

Komentarze do: W jaki sposób śmiertelny rak skóry rozprzestrzenia się na inne części ciała?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz