Szukaj

Tydzień Badań Dna Oka - VI Retina Week we wrześniu

Podziel się
Komentarze0

Już we wrześniu rusza kolejna edycja kampanii Retina Week. W ramach tegorocznej akcji 19 września na Placu Zamkowym w Warszawie powstanie miasteczko edukacyjne, gdzie przez dwa dni będą prowadzone bezpłatne badania dna oka, pozwalające na wczesne rozpoznanie chorób, będących powszechną przyczyną utraty wzroku – AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) oraz DME (cukrzycowy obrzęk plamki).


Celem kampanii jest edukacja oraz zachęcenie do profilaktyki chorób siatkówki oka. Najpoważniejsze z nich to zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) oraz cukrzycowy obrzęk plamki (DME). Choroby te, obok jaskry i zaćmy, stanowią główną przyczynę utraty wzroku na świecie. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jest najpoważniejszą przyczyną utraty wzroku u pacjentów powyżej 50. roku życia.

Szybko postępujący charakter choroby oraz dynamiczny wzrost liczby zachorowań sprawiają, że AMD jest uznawana za epidemię ślepoty XXI wieku. Z kolei cukrzycowy obrzęk plamki (DME) jest poważnym powikłaniem cukrzycy, a zarazem drugą po AMD najczęstszą przyczyną trwałego i głębokiego upośledzenia wzroku – przede wszystkim u osób w wieku produkcyjnym.


Tegoroczne obchody Tygodnia Badań Dna Oka – VI Retina Week przypadają 19 i 20 września. W tych dniach na Placu Zamkowym w Warszawie, w specjalnie przygotowanym miasteczku edukacyjnym będzie można skorzystać z bezpłatnych badań dna oka, które pozwalają na wczesne rozpoznanie AMD oraz DME. Na terenie miasteczka staną dwa namioty sferyczne – edukacyjny i badawczy, wyglądem przypominające gałki oczne.

Namiot edukacyjny będzie małą salą wykładową, w której przez cały czas trwania akcji będą odbywały się wykłady, projekcje oraz emisje filmów edukacyjnych. W namiocie badawczym będzie można skorzystać z bezpłatnych badań dna oka i glukozy we krwi. Badaniom będą towarzyszyły wystawy zdjęć, prezentacje materiałów informacyjnych i multimedialnych oraz możliwość kontaktu z ekspertami. Dodatkową atrakcją będzie również m.in. zobaczenie szczegółowego przekroju wnętrza oka w specjalnie przystosowanym obserwatorium.

Organizatorami badań jest Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD Polska oraz Stowarzyszenie Zwyrodnienia Plamki Żółtej AMD. Sponsorem strategicznym jest firma Novartis.

Komentarze do: Tydzień Badań Dna Oka - VI Retina Week we wrześniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz