Szukaj

Trudności z oddychaniem – przyczyny

Podziel się
Komentarze0

Ciężka duszność jest bardzo poważnym przypadkiem, którego nie można bagatelizować. Brak powietrza może być z powodowany wieloma czynnikami. Bardzo często trudności z oddychaniem wiążą się z zatkanym nosem. Wśród przyczyn wyróżniamy również te, które są bardziej poważne i wymagają leczenia i zmiany stylu życia.

Trudności z oddychaniem – przyczyny

Podrażnienie dróg oddechowych

Przyczyny

Przyczyną trudności w oddychaniu bardzo często jest podrażnienie dróg oddechowych przez szkodliwe dla naszego organizmu substancje. Zaliczamy do nich, m.in. dym tytoniowy, trucizny w miejscu pracy, zanieczyszczenia środowiska, w tym, np. spaliny samochodowe oraz wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki, czy też pyły, znajdujące się w pomieszczeniach.

Objawy i dolegliwości

Uczucie niemożności w „złapaniu tchu” spowodowane działaniem szkodliwych substancji, wiąże się  bardzo często z suchym kaszlem bez odkrztuszania plwociny. Często towarzyszy odczucie duszności, które jest bardzo niepokojące.

Co zrobić?

Przede wszystkim powinno się ograniczyć wpływ szkodliwych substancji na organizm. Należy przestać palić, gdyż nikotyna jest czynnikiem, który bardzo podrażnia drogi oddechowe. W miarę możliwości powinno się unikać przebywania w pomieszczeniach, które są narażone na działanie szkodliwych substancji.  Gdy dolegliwości się powtarzają, konieczna jest wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia.

Skurcz mięśni oddechowych

Przyczyny

Skurcz mięśni oddechowych  zazwyczaj ma podłoże psychiczne. Bardzo często nadmierny stres może być jedną z przyczyn trudności w oddychaniu. Prowadzi to do przewietrzenia płuc.

Objawy i dolegliwości

Skurczom mięśni oddechowych pochodzenia psychicznego, oprócz przyspieszonego oddechu i uczucia duszności, towarzyszy także mrowienie w palcach rąk oraz kurcze w mięśniach dłoni. Bardzo często występuje uczucie lęku, które jeszcze bardziej potęguje trudności w oddychaniu.

Co zrobić?

W przypadku wystąpienia kłopotów z oddychaniem należy przede wszystkim się uspokoić. Oddychanie powinno być wolne i płytkie, aż do momentu ustąpienia duszności. Jeżeli odczucie „braku powietrza” się powtarza, należy zwrócić się do lekarza. Ważna jest umiejętność życia w równowadze oraz wyzbycie się wszelkich leków, które wzmacniają trudności w oddychaniu.

Działanie uboczne wybranych środków

Przyczyny

Kłopoty z oddychaniem są konsekwencją ubocznego działania środków takich jak, leki przeciwpadaczkowe, w których skład wchodzą barbiturany, leki przeciwko zakażeniu dróg moczowych, zawierające nitrofurantoinę, leki przeciwmigrenowe, mające w składzie metysergid, silne leki przeciwbólowe, leki przeciw chorobom serca i układu krążenia oraz leki przeciwkaszlowe z wodzianem terpinu. Zbyt długie zażywanie, a także zbyt wysokie dawki, mogą wywoływać skutki uboczne, wpływające na oddychanie.

Objawy i dolegliwości

Dolegliwości związane z problemem w oddychaniu, pojawiają się po zażyciu wybranych leków. Przejawiają się zaburzeniem oddechu oraz dusznościami.

Co zrobić?

Jeżeli, któryś z leków ma w składzie wymienioną wyżej substancję czynną, należy zaprzestać jego stosowania. W przypadku, gdy lek został przepisany na receptę, konieczna jest wizyta u lekarza, aby skonsultować jego działanie uboczne, wpływające na nieprawidłowe oddychanie. W przypadku wystąpenia porażenia oddychania, należy niezwłocznie wezwać pogotowie.

Zakażenie dróg oddechowych

Przyczyny

Ostre zapalenie dróg oddechowych oraz przewlekłe zapalenie dróg oddechowych, mogą być przyczyną wystąpienia trudności w oddychaniu oraz duszności.

Objawy i dolegliwości

Występujące problemy z oddychaniem, uciążliwy kaszel i odkrztuszenie bezbarwnego lub żółtozielonego śluzu są symptomami zakażenia dróg oddechowych. Czasami u chorego, może pojawić się podwyższona temperatura.

Co zrobić?

W przypadku pojawienia się objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza, by zapobiec, m.in. ostremu zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc lub przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. W momencie postępującej choroby, objawy będą się nawarstwiać, a tym samym trudności z oddychaniem będą o wiele uciążliwsze.

Zawał serca

Przyczyny

Możliwym powodem, wywołującym problemy w „złapaniu oddechu”, może być zawał serca. Do powstania zawału przyczynia się, m.in. otyłość, stres, zbyt niska ilość cukru lub tlenu we krwi, nieprawidłowa budowa mięśnia sercowego, jak i tętnic, stosowanie leków antykoncepcyjnych, a także picie dużej ilość kawy.

Objawy i dolegliwości

W momencie zawału serca pojawia się silne uczucie duszności. W okolicy serca odczuwalny jest ból, który promieniuje do karku, barków i ramion. Bardzo często wraz z wymienionymi objawami, jednocześnie występują nudności, lęk oraz zimny pot na całym ciele.

Co zrobić?

Można połknąć tabletkę aspiryny. W przypadku, kiedy lekarz przepisał nitroglicerynę, należy pogryźć tabletkę. Ważne jest jak najszybsze wezwanie pogotowia oraz ułożenie chorego w pozycji siedzącej, by jego tułów był powyżej nóg. Powinno się również ułatwić mu oddychanie poprzez np. rozpięcie swetra.

Inne przyczyny trudności z oddychaniem

Przyczyn, wywołujących problemy w oddychaniu może być wiele. Trudności mogą być związane z wykonywaniem ćwiczeń fizycznych, chorobą przeziębienia, astmą lub dolegliwościami psychicznymi. Do poważnych chorób, które również mogą przyczyniać się do występowania kłopotów w „złapaniu oddechu”, zaliczamy, m.in. zapalenie nagłości, zapalenie płuc, obrzęk płuc, odma płucna, zator w tętnicy płucnej oraz niedostateczna niewydolność serca. Jeżeli podczas jedzenia wystąpi nagła i silna duszność, może być to z powodowane ciałem obcym, znajdującym się w tchawicy.

Karolina Kuciel

Podreczna Encyklopedia Zdrowia

Komentarze do: Trudności z oddychaniem – przyczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz