Szukaj

Objawy zapalenia oskrzeli

Podziel się
Komentarze0

Zapalenie oskrzeli jest bardzo poważną i często przewlekłą chorobą. Ze względu na objawy mu towarzyszące często dzielimy je na 3 rodzaje: ostre, podostre i przewlekłe.

Objawy zapalenia oskrzeli

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli

Ten typ zapalenia oskrzeli jest zwykle wywołany przez zakażenie wirusowe lub bakteryjne, jednak przyczyną może być również narażenie na dym tytoniowy lub zanieczyszczenia śrdowiska.

Do podstawowych objawów należą: wysoka gorączka, świszczący oddech, bóle mięśni oraz przewlekły i uciążliwy, kaszel. Kaszel męczy chorego zwykle w rannych godzinach. W pierwszych dniach choroby jest on suchy, jednak po kilku dniach często odkrztuszaniu towarzyszy gęsta, szaro-żółtawa wydzielina. U większości pacjentów kaszel mija po 2-3 tygodniach, jednak w niektórych wypadkach może utrzymywać się nawet do 4 tygodni. Chory może uskarżać się na uczucie zmęczenia.

Objawy podostrego zapalenia oskrzeli

Podostre zapalenie oskrzeli zwykle ma swój początek po przebytym zakażeniu - przeziębienu lub grypie, która zaatakowała górne drogi oddechowe. Objawy są podobne jak przy ostrym zapaleniu oskrzeli. Często występują problemy z przełykaniem i ból gardła.

Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli ciężko jest zdiagnozować, ponieważ większość chorych nie jest nawet świadomych swojej choroby. Powodem wystąpienia takiej choroby są zazwyczaj szkodliwe czynniki środowiskowe, które działają na nasze płuca, takie jak na przykład dym papierosowy. Należy pamiętać, ze również bierne palenie jest jednnym z czynników ryzyka.

U chorego występuje długo utrzymujący się kaszel i napady duszności. Ostry kaszel pojawia się zwykle w okresie wiosennym i dokucza pacjentom głównie w rannych godzinach. Inne objawy to zmęczenie, gorączka, dreszcze, i dyskomfort w klatce piersiowej. Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli utrzymują się często przez kilka miesięcy.

Bez względu na typ zapalenia oskrzeli jest to bardzo poważna choroba, mogąca prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Dlatego właśnie, jeśli odczuwamy podobne objawy powinniśmy zgłosić się od razu do lekarza i przystąpić do leczenia. Później równie ważna jest rekonwalescencja po zapaleniu oskrzeli.

Autor: Paulina Wójcik

Komentarze do: Objawy zapalenia oskrzeli

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz