Szukaj

Powikłania po zapaleniu oskrzeli

Podziel się
Komentarze1

Zapalenie oskrzeli to stan zapalny błony śluzowej oskrzeli, wywołany najczęściej przez zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Nieleczony, może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań.

Powikłania po zapaleniu oskrzeli

Zapalenie oskrzeli - powikłania

Wyróżnia się dwa typy zapalenia oskrzeli ostre i przewlekłe. Przy ostrym zapaleniu oskrzeli najczęściej występującym powikłaniem jest zapalenie płuc. Wymaga ono niezwłocznej hospitalizacji - w odróżnieniu od zapalenia płuc niebędącego powikłaniem innej choroby, nie może być leczone w domu. Szczególnie niebezpieczne jest pneumokokowe zapalenie płuc. Innym poważnym powikłaniem, na które są szczególnie narażeni astmatycy i alergicy, jest ostra niewydolność oddechowa.

Powikłania po zapaleniu oskrzeli - czynniki ryzyka

Główną przyczyną wystąpienia powikłań po zapaleniu oskrzeli jest niedbałość – nieleczenie choroby myśląc, że „samo minie”, bądź w przypadku ustąpienia objawów zaprzestania leczenia bez konsultacji z lekarzem lub nieodpowiednia rekonwalescencja. W grupie ryzyka jest więc każdy. Szczególnie zagrożone, ze względu na obniżoną odporność, są niemowlęta i osoby starsze, ale także palacze tytoniu. Niezwykle ostrożni powinni być również astmatycy i alergicy, jako że w ich wypadku zapalenie może być bardzo niebezpieczne. Dodatkowo narażone są osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia.

W przypadku przewlekłego zapalenie płuc organizm chorego, wyniszczony przez długotrwałą chorobę, jest niezwykle narażony na inne zakażenia. Przewlekłe stany zapalne mogą również powodować gościec, którego efektem może być przerastanie prawej komory sercowej. Wówczas choroba przenosi się również na układ krążenia. Innymi niebezpiecznymi powikłaniami są na przykład rozedma płuc, nadreaktywność oskrzeli bądź obstrukcyjna niewydolność płuc.

Jak uniknąć powikłań po zapaleniu oskrzeli?

Chcąc uniknąć wystąpienia powikłań po zapaleniu oskrzeli, najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Pod żadnym pozorem nie wolno ustąpienia pierwszych objawów traktować jako sygnału, że jesteśmy już zupełnie zdrowi.

Autor: Justyna Latkovska

Komentarze do: Powikłania po zapaleniu oskrzeli (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 04-07-2020 04:47

Chlorochina koronawirus leki sprzedam

1

Chlorochina koronawirus leki sprzedam COVID SARS Sprzedaje lek eksperymentalny na koronawirus SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19. Tabletki Nitaquin 250mg chloroquine phosphate po 5zł. Tabletki są odliczane ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze