Szukaj

Leczenie krztuśca

Podziel się
Komentarze0

Krztusiec (koklusz) jest chorobą dróg oddechowych, spowodowaną przez pałeczkę krztuśca, której człowiek jest jedynym nosicielem. Jest to choroba zakaźna i najczęściej dopada dzieci do wieku 4 lat. Bardzo ważną rzeczą w walce z chorobą są szczepienia, które chronią przed zachorowaniem nawet do 85 % przez okres do 5 lat. Jak więc leczyć krztusiec?

Leczenie krztuśca

Zakaźność jest wysoka, a na chorobę mogą zachorować już noworodki, gdyż nie otrzymują od matki biernej odporności przeciwkrztuścowej.

Krztusiec (inna nazwa to koklusz) może też pojawić się u dorosłych. Często pacjent jest źle zdiagnozowany i podaje mu się leki na inne choroby i dolegliwości takie jak alergia czy astma. Nieodpowiednio leczony może przerodzić się w zapalenie płuc i ucha wewnętrznego, a w skrajnych przypadkach prowadzi do ropniaka opłucnej i rozedmy płuc.

Etapy choroby

Pierwszy etap choroby to najczęściej katar, zapalenia gardła i przekrwione spojówki. Dzieci często też gorączkują. Pierwsze symptomy mogą się utrzymywać nawet do dwóch tygodni. Często lekarze diagnozują infekcję dróg oddechowych, gdyż dopiero po jakimś czasie wzrasta ilość bakterii krztuśca w organizmie dziecka.

Drugi etap to permanentny kaszel, który może być bardzo uciążliwy. Lepki, gęsty śluz, który pojawia się w drugiej fazie choroby jest spowodowany toksynami, który niszczy nabłonek dróg oddechowych. Kaszel często jest bardzo męczący, szczególnie dla noworodków, który w skrajnych przypadkach może skończyć się atakiem bezdechu i sinicy.

Kaszel potrafi  utrzymywać się przez wiele tygodni, a nieleczony często przeistacza się w zapalenie ucha środkowego, w zapalenie płuc, a także prowadzi do różnych problemów związanych z rozwojem umysłowym i fizycznym dziecka.

Leczenie krztuśca

Aby mieć pewność, że powodem choroby są bakterie krztuśca, należy wykonać odpowiednie badania na stężenie bakterii i przeciwciał we krwi, dodatkowo można dokonać wymazu z gardła i nosa. Przy odpowiedniej diagnozie pacjentowi podaje się specjalne antybiotyki, które mają zniszczyć i działać na bakterie krztuśca.

Antybiotyki mają na celu skrócić czas trwania objawów, powikłań, a także zmniejszyć ryzyko zakażenia się kokluszem przez inną osobę. Nie łagodzą bezpośrednio męczącego kaszlu. W przypadku małych dzieci i noworodków podaje się leki dożylnie w trakcie pobytu w szpitalu. Przy włączeniu antybiotykoterapii okres choroby skraca się z kilku tygodni do około tygodnia od rozpoczęcia leczenia.

Komentarze do: Leczenie krztuśca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz