Szukaj

Objawy krztuśca

Podziel się
Komentarze0

Krztusiec nazywany jest także kokluszem. Jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, przebiegająca z charakterystycznymi napadami kaszlu i problemami z oddychaniem. Duszności wywoływane są przez pałeczki krztuśca - Bordetella pertusis, które przenoszone są drogą kropelkową.

Objawy krztuśca

Nieleczony koklusz może później wywołać groźne konsekwencje w postaci zapalenia płuc i ucha wewnętrznego, rozedmy płuc i ropniaka opłucnej.

Pierwszy etap choroby  - faza kataralna - trwa ok. 2 tygodni

Kokluszem można się zarazić od chorych ludzi tylko i wyłącznie poprzez wprowadzenie do układu dróg oddechowych rozpylonej przez chorego wydzieliny poprzez kaszel lub kichnięcie. Innymi słowy lepiej unikać bliższego kontaktu z chorymi. W momencie zakażenia bakterie wnikają do wnętrza komórek błony śluzowej dróg oddechowych.

Pierwsza faza kataralna trwa przez około 2 tygodni, podczas których występują takie objawy jak katar, lekki kaszel, zapalenie gardła i przekrwione spojówki. Czasami temperatura ciała może się zwiększyć. Z wymienionych objawów lekarzowi ciężko zorientować, że przyczyną jest krztusiec, ponieważ owe dolegliwości są typowe dla zwykłej infekcji dróg oddechowych.

Drugi etap choroby - faza napadowego kaszlu – trwa ok. 10 tygodni

Drugi etap choroby objawia się silnym i napadowym kaszlem trwającym przez około 10 tygodni. Jest on wyjątkowo dokuczliwy i męczący. Toksyny powodują uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych w związku z czym tworzy się gęsty i lepki śluz, który pobudza organizm do oczyszczania dróg oddechowych w postaci kaszlu.

Napadowy kaszel może prowadzić do występowania wymiotów i drgawek. Jest to bardzo wyczerpujące dla organizmu człowieka. U niemowląt krztusiec może skutkować występowaniem ataku bezdechu i sinicy.

Trzeci etap choroby -  faza zdrowienia – trwa ok. 2 tygodni

Silny i dokuczliwy kaszel utrzymuje się przez kilka tygodni, jednak z czasem stopniowo ustępuje. Niemniej jednak ataki kaszlu mogą się jeszcze w przyszłości nawracać. Następstwem krztuśca może być zapalenie ucha środkowego i płuc, zahamowanie wzrostu dziecka oraz zaburzenia w rozwoju fizycznym i umysłowym.

Autor: Grzegorz Kozłowski

Komentarze do: Objawy krztuśca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz