Szukaj:
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Zapalenie tchawicy

02-11-2006 01:17
Zobacz również:
  Te same wirusy, które powodują zapalenie krtani powodują zapalenie tchawicy. Objawia się bardzo dokuczliwym, męczącym, suchym kaszlem, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie. Nasila się on zwłaszcza po położeniu się. Chorobie z reguły towarzyszy też stan podgorączkowy i duszność. Zapalenie tchawicy trwa z reguły 4-7 dni.
  Podczas choroby należy unikać dymu i zapylenia. Trzeba koniecznie przerwać palenie papierosów. Na chorobę zapalenia tchawicy zapadają najczęściej palacze.

  W czasie choroby do południa można zażywać leki wykrztuśne, od 17 natomiast leki hamujące odruch kaszlu. Istotne jest przyjmowanie dużo płynów, aby oskrzela były stale nawilżone. Nawilżone oskrzela produkują wydzielinę pomocną w pobudzaniu tchawicy do kaszlu.

  Chory powinien zażywać witaminę C oraz witaminę A lub beta karoten

  Dobrze zrobi picie soku marchwiowego, ponieważ zawarty w nich beta karoten przyspiesza regeneracje błon śluzowych a płyn dodatkowo nawilża śluzówkę. Pomocna jest też lekkostrawna dieta bogata w pomarańcze i ciemnozielone warzywa i owoce.

  Ostre zapalenie tchawicy jest wywołane zakażeniem. Powoduje bolesny kaszel i ból za mostkiem. Zwykle jest spowodowane infekcją wirusową, przeciw której nie ma specyficznego lekarstwa, podaje się jedynie leki przeciwbólowe i przeciwkaszlowe. Antybiotyki nie są zwykle konieczne, chyba że plwocina staje się żółta (śluzowa lub ropna).

  copyright biomedical.pl
  Zobacz artykuły:
   Zobacz również tagi: Zapalenie tchawicy tchawica kaszel ból gardła gorączka
   Brak komentarzy