Szukaj

Dlaczego ludzie chrapią?

Podziel się
Komentarze0

Chyba każdy z nas miał kiedyś do czynienia z osobą, której zdarzyło się chrapać. Istny koszmar! Najczęściej kobiety narzekają na swoich mężczyzn, że przez swoje chrapanie, zafundowali im nieprzespaną noc. Jednak, dolegliwość ta jest niezwykle częsta również wśród kobiet! Chrapanie dotyka bowiem ponad 80% mężczyzn oraz aż 70% kobiet!

Dlaczego ludzie chrapią?

Wiadomo, że najłatwiej jest narzekać. Często jest również tak, że nam samym jest trudno pogodzić się z faktem, że chrapiemy. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś nad przyczynami chrapania oraz nad jego konsekwencjami? Więcej o tej nieprzyjemnej dolegliwości możemy dowiedzieć się z rozmowy z lek. med. specjalistą  otolaryngologiem Barbarą Zastawną.

Dlaczego ludzie chrapią?

- Przyczyną chrapania jest niedrożność dróg oddechowych, czyli przeszkoda na drodze przepływu powietrza z górnych do dolnych partii dróg oddechowych. Fizjologicznym torem oddychania jest droga przez nos. Już tam może występować przeszkoda, jak np. skrzywienie przegrody nosa, polipy jam nosowych, obrzęk śluzówki nosa spowodowany przewlekłym jej nieżytem; następnie przeszkoda w nosogardle jaką najczęściej u dzieci jest przerost migdałka gardłowego, czy rzadko występujące guzy. W zakresie gardła może być przeszkodą wiotkie podniebienie, przerost migdałków podniebiennych i języczka oraz zbyt duża masa języka.

Kto jest najbardziej podatny na chrapnie?

- Na chrapanie najbardziej podatni są ludzie, którzy:
są otyli, spożywają głównie wieczorem alkohol, palą tytoń, posiadają wyżej wymienione zaburzenia anatomiczne.

A jak można zapobiegać chrapaniu lub zminimalizować jego objawy?


- W leczeniu chrapania najbardziej istotnym czynnikiem jest udrożnienie dróg oddechowych, czyli usunięcie przyczyny obturacji. Do tych zabiegów zalicza się:
  • septoplastykę (operacja przegrody nosa),
  • polipektomię (usunięcie polipów nosowych lub nosogardłowych),
  • adenotomię (usunięcie migdałka gardłowego),
  • tosillektomię lub tonsillotomię (usunięcie lub przycięcie migdałków podniebiennych),
  • pallatouvuloplastykę (ograniczenie masy podniebienia i języczka),
  • glosotomię (usunięcie nadmiaru tkanki języka),
  • leczenie przewlekłych nieżytów nosa.
Z kolei nieinwazyjnymi metodami leczenia chrapania jest stosowanie przez cały czas snu pacjenta specjalnych aparatów, które podają do dróg oddechowych powietrze o ciśnieniu większym o 5-12 mm H2O w stosunku do ciśnienia atmosferycznego. Zapobiega to zapadaniu się ścian gardła podczas wdechu i powstawaniu obturacji.


Czy istnieją domowe sposoby (niewymagające konsultacji lekarskiej) dzięki którym możemy sobie pomóc?

- Oczywiście. Bardzo istotnym czynnikiem chrapania jest otyłość – dlatego też wzmożona aktywność fizyczna i dieta mogą znacznie ograniczyć chrapanie. Można także zminimalizować objawy dzięki zaprzestaniu wieczornego picia alkoholu i palenia tytoniu.

Jakie są konsekwencje wynikające z nieleczenia chrapania?

- Chrapanie prowadzi do zakłócenia snu i obniżenia natlenienia organizmu. Nieleczone chrapanie może doprowadzić do pojawiania się w trakcie snu bezdechów. Duża ilość bezdechów podczas snu po pewnym czasie powoduje choroby układu krążenia. Nieprawidłowy sen, przerywany bezdechami, prowadzi do objawów zmęczenia, rozdrażnienia, nerwowości i senności w ciągu dnia, a więcdo  nieprawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Dzieci, którym dokucza chrapanie rozwijają się wolniej niż rówieśnicy.

Jak widać chrapanie jest dość nieprzyjemną i dokuczliwą dolegliwością, która może utrudniać życie nam, naszym bliskim, jak i osobom w naszym otoczeniu. Ponadto nieleczone chrapanie może nawet być jedną z przyczyn rozpadu związków! Jeśli więc tylko mamy styczność z osobą chrapiącą lub sami chrapiemy, warto zasięgnąć porady specjalisty i poddać się odpowiedniemu leczeniu. Warto również na własną rękę zadbać o własne zdrowie, zafundować sobie więcej ruchu czy też zrezygnować z palenia tytoniu. Pozbycie się tej kłopotliwej przypadłości może naprawdę odmienić nasze życie!

Autor:

Kinga Setera

Komentarze do: Dlaczego ludzie chrapią?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz