Szukaj

Domowe sposoby na duszności

Podziel się
Komentarze0

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że około 20% społeczeństwa cierpi na napady duszności. Jest to bardzo poważny problem a brak odpowiedniej reakcji z naszej strony może powadzić do bardzo poważnych konsekwencji a nawet zagrożenia życia. Jak zatem radzić sobie w przypadku ataku duszności?

Domowe sposoby na duszności

Czym są duszności?

Duszności, jak sama nazwa wskazuje, są subiektywnym odczuciem duszenia się. Osoba mająca atak nie jest w stanie normalnie oddychać. Charakterystyczne jest to, że takie objawy występują po nieproporcjonalnie małym wysiłku a czasami nawet wtedy, gdy osoba nie podejmowała żadnej aktywności fizycznej. Częstym bodźcem wywołującym atak jest w takich sytuacjach zdenerwowanie czy stres a nawet…jakiś zapach.

Duszności mogą być dwojakiego rodzaju: chory może mieć problem z wdechem bądź wydechem powietrza. Czasami zdarzają się duszności mieszanego rodzaju.

Inny podział uwzględnia czas trwania napadu. Mogą zatem być duszności stałe lub okresowe. Takie rozpoznanie jest niezwykle istotne, gdyż od niego będzie uzależnione dalsze postępowanie.

Pamiętajmy, że jeżeli dusznościom towarzyszy sinica, zagrożone jest życie chorego i trzeba działać natychmiast!

Co może wywołać duszności?

Podczas duszności organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu oraz nie jest w stanie wydalić nadmiaru dwutlenku węgla. Watro poznać możliwe przyczyny mogące wywołać taki stan w organizmie. Zatem, częstym powodem takiej sytuacji są:

  • zaburzenia metabolizmu w organizmie,
  • napady astmy oskrzelowej,
  • rozedma płuc,
  • zapalenie oskrzeli,
  • włóknienie pozapalne płuc,
  • niewydolność układu krążenia bądź oddechowego,
  • zaburzenia natury psychicznej,
  • ucisk z zewnątrz powodujący zmniejszenie objętości płuc (na przykład odma, nowotwór),
  • utrudniony przepływ powietrza spowodowany na przykład ciałem obcym czy nowotworem w drogach oddechowych.

Małe dzieci są szczególnie narażone na duszności spowodowane cofnięciem się treści pokarmowej, która blokuje drogi oddechowe. Bardzo często tym dusznością towarzyszy sinica. Dlatego tak ważne jest, by po karmieniu dziecku się odbiło bądź ulało. Jeżeli tego nie dopilnujemy i położymy maleństwo pozostawiając je bez nadzoru stwarzamy tym ogromne zagrożenie dla jego życia! W takich sytuacjach należy unieść dziecko za nóżki głową do dołu by ciało obce wydostało się z dróg oddechowych.


Jak zapobiegać?

Nie ma czarodziejskiego sposobu, który pozwoliłby na uniknięcie duszności do końca życia. Jeżeli ktoś cierpi na taką przypadłość, na pewno był u lekarza (albo powinien się udać). Specjalista doradzi co najlepiej robić by nie doprowadzać do napadów i jak się zachować jeżeli one wystąpią. Może też przepisać leki jeżeli uzna to za konieczne (chociażby w przypadku rozpoznania astmy). Należy postępować dokładnie według jego wskazówek, nawet gdy wydają się niezrozumiałe, gdyż czasami drobnostki mogą być odpowiedzialne za ataki.

Jeżeli nie byliśmy u lekarza - bo ataki są sporadyczne albo ich objawy są drobne – mimo wszystko warto zastanowić się nad ich przyczyną. Nie jest normalną sytuacją stan, w którym organizm zwyczajnie zaczyna się dusić. Należy wnikliwie przeanalizować czas poprzedzający napad duszności. Czy coś wywołało zdenerwowanie, czy podejmowaliśmy wysiłek fizyczny, czy zjedliśmy lub wypiliśmy coś innego niż zazwyczaj? Każdy szczegół może być kluczem do rozwiązania problemu. Gdy dowiemy się już co spowodowało atak, róbmy wszystko, by tego unikać.

Pamiętajmy, że duszności nie wolno bagatelizować. Nie tylko uprzykrzają życie ale mogą też być dla niego poważnym zagrożeniem. Jeżeli zobaczymy, że ktoś ma napad bezwzględnie powinniśmy udzielić takiej osobie pomocy. Z kolei jeżeli  na własnej skórze doświadczyliśmy takiej sytuacji, szanujmy własne zdrowie poprzez unikanie czynników wywołujących ataki.

Komentarze do: Domowe sposoby na duszności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz