Szukaj

Katar

Podziel się
Komentarze7

Ostry zwykły nieżyt nosa, popularny katar jest chorobą wirusową. Przy katarze zmiany zapalne błony śluzowej ograniczają się zwykle do nosa, nosowej i ustnej części gardła.

Inne nazwy choroby: Nieżyt nosa;
Wirusy wywołujące ostry zwykły nieżyt nosa rozprzestrzeniają się najczęściej drogą kropelkową.Zapobieganie ostremu nieżytowi nosa polega głównie na unikaniu kontaktów z chorymi. Przed zarażeniem katarem nie chroni zażywanie witaminy C lub innych witamin, jak również unikanie przeciągów, lub przemoczenia.

Objawy zależą w znacznym stopniu od wirusa wywołującego chorobę i polegają przede wszystkim na kichaniu, drapaniu w nosie i gardle, pieczeniu spojówek oczu, a po pewnym czasie na pojawieniu się chrypki i kaszlu.


Najbardziej charakterystycznymi oznakami są: stopniowe zmniejszanie się drożności nosa – zatkanie – i wyciek płynnej treści z nosa. Początkowo jest to płyn jasny i dość rzadki, później wydzielina staje się coraz gęściejsza, przybierając zielonożółtą barwę.

Chorobowym zmianą miejscowym towarzyszą objawy ogólne: osłabienie, ból głowy i stan podgorączkowy.

Ostry niepowikłany nieżyt nosa trwa zazwyczaj od 5 do 7 dni.

Zaleca się łatwo strawną dietę i picie dużej ilości napojów. Przebywanie w ciepłych pomieszczeniach ale nie ze zbyt suchym powietrzem.

Pomoc lekarska na ogół nie jest potrzebna z wyjątkiem sytuacji, kiedy choroba trwa dłużej niż 10 dni lub pojawiają się objawy zaczynających się powikłań: wysoka temperatura, bóle mięśniowe, bóle głowy umiejscowione w okolicy czołowej lub podczołowej, bóle zlokalizowane w klatce piersiowej, kaszel, nasilająca się chrypka, kaszel, ból ucha.

Komentarze do: Katar (7)

mitra
mitra 29-10-2014 19:05

Krople na katar

1

Mnie ostatnio bardzo pomógł preparat w żelu. Naprawdę skutecznie blokuje katar i to na długo, więc się tak człowiek nie męczy. Lekarz mi poradził, żebym jeszcze dodatkowo przed aplikacją psikała do nosa wodą morską, żeby... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Vitanka
Vitanka 19-02-2010 10:46

Euphorbium

4

Także muszę przyznać i pochwalić Euphorbium w aerozolu. Można go stosować przez dłuższy czas co jest niemożliwe w przypadku innych podobnych środków. Jest skuteczny i zmniejsza obrzęk śluzówki nosa.Zaletą jest także to, ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (4)
Pokaż cały wątek (4)
arpka
arpka 31-03-2010 14:13

katarek

1

Ból gardła miewam teraz zdecydowanie rzadziej, wzmacniam się tranikiem no i usunęłam migdałki. Gorączkę tez na szczęście mam rzadko. Gorzej z katarkiem, jestem alergikiem i już sie boję tego okresu który mnie czeka- mies... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
asia29
asia29 17-02-2010 21:17

preparat na katar

1

Ja zawsze stosowałam różnego rodzaju preparaty na katar, aby ulżyć sobie i moim dzieciom. Na ogół działanie było chwilowe, chwila spokoju a potem znowu zatkany nos. Próbowałam wielu specyfików i w końcu trafiłam na eupho... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze