Szukaj

Rozstrzenie oskrzeli

Podziel się
Komentarze0

Rozstrzenie oskrzeli to choroba dróg oddechowych polegająca na rozszerzeniu światła oskrzeli w wyniku uszkodzenia ich ściany. Zmiany w ten sposób powstałe są trwałe i nieodwracalne. Rozstrzenie oskrzeli pojawia się przy zapaleniach oskrzeli lub zmianach w postaci niedodmy oskrzeli.

Rozstrzenie oskrzeli

Występuje także przy zapadniętym płucu, zwłóknieniach czy zniszczeniach tkanki płucnej. W trakcie rozstrzenia oskrzeli pojawia się wydzielina, która utrzymuje zapalenie i prowadzi do coraz większych zmian w organizmie. 50% przypadków rozstrzenia wykazuje na powstanie w dzieciństwie w trakcie zapalenia płuc. W trakcie rozstrzenia zanikają drobne naczynia natomiast większe rozszerzają się. Następuje wzrost ciśnienia w tętnicach i pojawia się przeciek obciążający komorę serca.

Wśród rozstrzeni wyróżniamy: wrodzone, nabyte, jednostronne, obustronne, cylindryczne (poszerzenie światła na długim odcinku), żylakowate (poszerzenie światła pomiędzy chrząstkami), workowate (torbielowe poszerzenia).
Najczęstszymi objawami rozstrzenia oskrzeli są kaszel, krwioplucie i wykrztuszanie. Mogą występować rozstrzenia z niewielkimi objawami. Często zdarza się, że wydzielina zalega w oskrzelach, gdy pacjent nie odkaszla jej.

Występują stany podgorączkowe i cuchnący oddech. Chory skarży sie na duszności. Oskrzela mogą się zapadać przy wydechu. Krwioplucie występuje w zmianach naczyniowych i bywa bardzo obfite co może nawet doprowadzić do zgonu.


Objawy niewydolności płuc zależą od stadium choroby. Zależnie od stadium chorzy mogą być bardzo wyniszczeni, choć zwykle ich stan ogólny jest bardzo dobry. Do objawów zaliczamy także sinice, palce pałeczkowate i objawy serca płucnego. Zdarza się, że RTG nie wykazuje zmian i choroba jest ciężka do zdiagnozowania.


W badaniu osłuchowym występują szmery i rzężenie. Najlepszym badaniem w rozpoznaniu jest bronochografia. W morfologii pojawiają się liczne posiewy bakteriologiczne, podwyższony poziom leukocytów, immunoglobiny oraz arylosulfatazy. Przyśpieszone OB oraz niedokrwistość to kolejne objawy dające klarowne rozpoznanie. Badaniem rozstrzygającym schorzenie może być tomografia komputerowa.

Choroba rozwija się powoli, występuje zwykle z nawracającym zapaleniem oskrzeli. Nasila się duszność, wyniszczenie, niewydolność oddechowa. Powikłaniem przy rozstrzeni jest także zapalenie zatok przynosowych oraz ropnie mózgu. Czasem występują złogi białek.

Leczenie polega na gimnastyce oddechowej oraz leczeniu chirurgicznym. Drugi sposób nie jest możliwy w przypadku bardzo poważnego zaawansowania choroby. Czasami stosuje się chemioterapię. W przypadku opróżniania oskrzeli z wydzieliny stosowany jest drenaż ułożeniowy (dwa razy dziennie). Chory powinien przyjmować dużą ilość płynów. Stosowane są także inhalacje z roztworu soli (wykrztuszanie). Nawilżone powietrze w mieszkaniu działa na pacjentów kojąco. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków rozszerzających oskrzela. Pacjenci dostają także antybiotyki (m.in. tetracykliny czy ampicylina).  Przy krwiopluciu najczęściej stosuje się zabiegi chirurgiczne polegające na usunięciu tkanki płucnej.

Jeśli u chorego występuje nagłe pogorszenie, pojawia się duszność czy obfite krwioplucie należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać karetkę. Rozstrzenia oskrzeli nie należy ignorować, ponieważ może prowadzić nawet do zgonu chorego.

Autor:

Aleksandra Kozłowska

Komentarze do: Rozstrzenie oskrzeli

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz