Polipy nosa

Polipy nosa są łagodnymi naroślami na błonie śluzowej nosa. Ryzyko zachorowania wzrasta u osób cierpiących na katar alergiczny.

Polipy w nosie najczęściej nie dają żadnych dolegliwości. Niekiedy jednak mogą one utrudniać oddychanie przez nos i mowa staje się wówczas „nosowa". Osoby cierpiące na polipy nosa często oddychają przez otwarte usta. W nocy zaś chrapią, po­nieważ oddychają przez usta także w czasie snu.
Polipy w nosie mogą utrudniać oddychanie przez nos. Wówczas oddychanie następuje, zwłaszcza w nocy, przez usta i wdychane powietrze omija naturalny filtr, jakim jest nos, co usposabia do zakażeń górnych dróg oddechowych. Niekiedy polip może zamykać połączenie do zatoki przynosowej i staje się przyczyną częstych zapaleń zatok. U dzieci polipy nosa mogą być przyczyną zapalenia ucha środkowego.

Polipy w nosie nie są groźne i nie wymagają leczenia dopóty, dopóki nie wywołują żadnych dolegliwości. Wiele osób mających polipy w nosie nie wie o tym. Jednak gdy polipy stają się przyczyną częstych zapaleń zatok przynosowych, mogą zostać usunięte przez lekarza w czasie niewielkiego zabiegu operacyjnego.

Komentarze do: Polipy nosa (2)