Szukaj

Sztuczny nos wykryje raka pęcherza

Podziel się
Komentarze0

Tak jak w przypadku każdego innego nowotworu, wczesne wykrywanie raka pęcherza to najważniejsze narzędzie prewencji. Z czasem bowiem komórki nowotworowe mogą przerzucić się na inne organy i stać się wyjątkowo trudnymi do zwalczenia. Rak pęcherza daje mało objawów, dlatego wykrywanie jest tak istotne.Z drugiej strony nie znamy jeszcze żadnego markera biologicznego tej choroby.

Generalnie w wykrywaniu raka pęcherza proponuje się cystoskopię, która wykrywa wszelkiego rodzaju anomalie. Jednak zabieg ten jest dość drogi i inwazyjny.

Analiza moczu nie pozwala zaś wykryć raka zbyt wcześnie.

Aby więc rozwiązać ten problem, badacze z University of Liverpool w Wielkiej Brytanii opracowali metodę wczesnego wykrywania obecności oznak raka pęcherza - na podstawie próbek moczu. Prace opisano w Plos One.


Naukowcy wpadli na trop, obserwując psy wywąchujące raka, które wyczuwają obecność tej choroby w komórkach, kale i w moczu.

Odoreader, bo tak nazywa się „sztuczny nos”, wyczuwa i bada gazy i zapachy wydzielane przez mocz. Aparat zawiera bioczujnik analizujący skład gazowy moczu. Analiza ta pozwala na zdiagnozowanie raka pęcherza.

Naukowcy wybrali 98 osób, z których 24 cierpiało na raka pęcherza. Uczestnicy dostarczyli próbki moczu i przygotowali się na cystoskopię. Próbki zostały przeanalizowane przez Odoreader.

Christopher Probert, jeden z autorów badania, mówi: - Nasze urządzenie w 100% przypadków wykryło raka pęcherza! Wyniki uzyskaliśmy w ciągu zaledwie 30 minut!

Rezultaty są naprawdę zachęcające i dają nadzieję na opracowanie szybkiej i taniej metody wykrywania raka pęcherza. Potrzebne są jedynie badania potwierdzające te wyniki na większej grupie ludzi.

Komentarze do: Sztuczny nos wykryje raka pęcherza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz